Cellulit - częsty problem wśród kobiet

Cellulit – częsty problem wśród kobiet

Cellulit – częsty problem wśród kobiet, często opisywany w prasie kobiecej. Dla kobiet to tak powszechny problem, że przestał być tematem tabu – panie rozmawiają o nim nawet przy kawie. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie dotyczy to tylko osób z nadwagą i nie jest tylko estetycznym defektem skóry. Cellulit to prawdziwa utrapienie kobiet. Jednym z głównych powodów tego jest nadmiar estrogenu, dlatego rzadziej występuje u mężczyzn. To także problem zdrowotny, dlatego warto z nim walczyć, gdy tylko zauważy się pierwsze objawy.

Przyczyny cellulitu

Istnieje wiele przyczyn tej zmiany. To nieprawda, że ​​cellulit to problem tylko kobiet z nadwagą. Z tym problemem zmagają się również szczupłe panie. Może pojawić się na piersiach, brzuchu i udach. Cellulit to „skórka pomarańczowa”, w której tkanka tłuszczowa jest nieprawidłowo rozłożona ze zmianami takimi jak obrzęki i zwłóknienia w tkance podskórnej. Naukowcy debatują, czy cellulit można uznać za chorobę, czy za specyficzną zmianę właściwości fizjologicznych. Lekarze uważają, że cellulit jest wynikiem zatrzymywania wody w organizmie z powodu braku równowagi w poziomie estrogenu i progesteronu.

Cellulit może być spowodowany zaburzeniami mikrokrążenia, skutkującymi nieefektywnym wydalaniem toksyn i gromadzeniem się ich w tkance łącznej, a także zwiększonym zastojem żylnym i przepuszczalnością naczyń. W rezultacie pojawia się obrzęk. Okolicznościami sprzyjającymi powstawaniu cellulitu są również dysfunkcje układu limfatycznego oraz uwarunkowania genetyczne. Osoby prowadzące niehigieniczny tryb życia są bardziej narażone na rozwój cellulitu: zła dieta i brak ruchu. Kobiety naturalnie mają więcej tłuszczu podskórnego niż mężczyźni i dlatego są bardziej narażone na cellulit niż mężczyźni. Inne przyczyny cellulitu to palenie tytoniu, noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokich obcasach. Inną przyczyną cellulitu jest skrzywienie kręgosłupa, które upośledza krążenie krwi w nogach. Cellulitowi sprzyja przetworzona żywność, taka jak napoje gazowane, nadmiar soli i mięso obciążone antybiotykami (tani drób).

Rodzaje i stopnie cellulitu

Cellulit - częsty problem wśród kobiet

Cellulit – częsty problem wśród kobiet

Istnieje kilka rodzajów tego niedoboru: tłuszcz, woda i krążenie. Cellulit jest spowodowany nadmiarem komórek tłuszczowych, które mogą pojawić się w wyniku przybierania na wadze. Lipa następnie tworzy bryłę, która ściska naczynia włosowate, tak że toksyny nie mogą zostać wypłukane z tkanki. Poprzez zatrzymywanie powodują dalszy wzrost lipidów. Z kolei przyczyną cellulitu wodnego jest problem z krążeniem krwi i limfy. Wynikają z siedzącego lub stojącego trybu pracy. Wilgoć i toksyny są uwięzione w tkankach, powodując gromadzenie się lipidów i nierówności.

Cellulit krążący to połączenie cellulitu wodnego i tłuszczowego. Powodem tego jest nagły przyrost masy ciała, który może powodować problemy z mikrokrążeniem. Istnieje kilka stopni tej choroby. W pierwszym etapie cellulit jest widoczny tylko wtedy, gdy chwycimy palcami fałdy skóry i uciśniemy. Niestety nie każdy na tym etapie jest w stanie to zauważyć i walczyć z tą paskudną wadą. W drugim stopniu efekt widoczny jest w niektórych sytuacjach, np. podczas siedzenia na twardym krześle. Podczas gdy ludzie zauważają problem, ignorują fakt, że myślą, że stan sam zniknie, ponieważ nie zawsze jest widoczny. Zdaniem ekspertów cellulit drugiego stopnia to czas, aby zacząć działać i zlikwidować problem. Cellulit trzeciego stopnia jest zawsze widoczny i trudny do usunięcia.

Stan medyczny

Im wyższy stopień cellulitu, tym gorzej wygląda dla jego właścicielki. W pewnym momencie cellulit przestaje być jedynie kosmetyczną skazą, a staje się problemem zdrowotnym. Późny etap w połączeniu z nadwagą powoduje, że cellulit jest uważany za chorobę. Należy pamiętać, że cellulit jest związany z tkanką tłuszczową i rośnie wraz z ilością tkanki tłuszczowej. Grudki widoczne pod skórą to powiększone adipocyty (rodzaj komórek tłuszczowych). Gdy się powiększają, zaczynają uciskać pobliskie naczynia krwionośne i limfatyczne. Pogarsza to krążenie i metabolizm komórek. Mniej tlenu i składników odżywczych jest wchłanianych, a toksyny są wolniej wydalane. Lekarze opisują cellulit jako nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Obrzęk powoduje problemy z ukrwieniem.

Cellulitowi łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Nie wszystkie czynniki są pod naszą kontrolą. Niehigieniczny tryb życia, noszenie szpilek i obcisłych ubrań, brak ruchu to przyczyny uzależnienia od mężczyzn. Temu niedoborowi można łatwiej zapobiegać, zmieniając styl życia, koncentrując się na komforcie i uprzyjemnianiu spacerów. Cellulit może wyglądać nieestetycznie i sprawiać, że kobiety wstydzą się nosić spódnice, dlatego warto podjąć odpowiednie działania już po zauważeniu pierwszych oznak na skórze.