Dlaczego pranie dywanów jest ważne?

Dlaczego pranie dywanów jest ważne?

Dlaczego pranie dywanów jest ważne? Dbanie o czystość w swoim domu należy do codzienności. Praktycznie każdy kto chce zadbać o dobry wygląd swojego mieszkania, jak i również o dobre samopoczucie jest zobligowany do regularnego sprzątania oraz usuwania kurzu, jak i innego rodzaju zanieczyszczeń. Taki stan rzeczy dotyczy również dywanów, po których każdego dnia chodzą wszyscy domownicy zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Warto zatem wiedzieć dlaczego dbanie o czystość dywanów jest tak istotne i jak należy to robić poprawnie.

Dlaczego dbanie o dywany jest tak istotne?

Praktycznie każdy właściciel domu lub mieszkania preferuje sytuacje, w których w domu jest czysto, wszystko jest uporządkowane oraz panuje przyjemny zapach. Wówczas ma się pewność, iż każda rzecz ma swoje miejsce i nie ma realnego zagrożenia jakim są np. alergeny czy też bakterie namnażające się na brudnych powierzchniach. To samo dotyczy dywanów, które wbrew pozorom najłatwiej zbierają zanieczyszczenia jak kurz, brud, czy też są siedliskiem powstawania bakterii i roztoczy. Stąd też powstaje wiele powodów, które przemawiają za regularnym praniem dywanów, a zaliczyć do nich można:

  • pozbycie się roztoczy – są one przyczyną różnych chorób czy też reakcji alergicznych. Powstają na powierzchni dywanów, które nie są wyczyszczone i mogą zagrażać zdrowiu domowników (zwłaszcza dzieci czy też osób cierpiących na różnego rodzaju alergie).  Dlatego też by pozbyć się roztoczy istotne jest regularne czyszczenie dywanów oraz dbanie o ich dobry stan jak i wygląd;
  • pozbycie się ciężkich zabrudzeń czy też bakterii – niektóre osoby uważają, iż wystarczy jedynie odkurzyć dywany by móc pozbyć się wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Jest to bardzo mylne podejście ze względu na fakt, iż odkurzanie pozwala jedynie na powierzchowne usunięcie zabrudzeń. By móc wyczyścić cały dywan, również zagłębienia oraz zakamarki gdzie może gromadzić się brud oraz kurz istotne jest jego dokładnie wyczyszczenie dywanu środkami chemicznymi lub wypranie dywanu w ciepłej wodzie przy użyciu detergentów;
  • usunięcie nieprzyjemnych zapachów – na dywanach najczęściej gromadzą się zanieczyszczenia, które powodują powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Może to mieć wpływ na zapach w całym domu dlatego równie istotne jest dokładne czyszczenie dywanów w regularnych odstępach czasu. Wówczas nawet pomimo ciężkich zabrudzeń możliwe jest utrzymanie dywanów w dobrym stanie, które pachną świeżością;
  • pozbycie się plam – na dywanach bardzo często powstają plamy np. z rozlanego wina, kawy czy też w wyniku upadku z wysokości niektórych produktów spożywczych. Niekiedy również zwierzęta domowe mogą zabrudzić powierzchnię dywanu wracając z dworu. Dlatego też by pozbyć się plam zgromadzonych na dywanach istotne jest ich regularne czyszczenie.

W jaki sposób należy czyścić dywany?

Dlaczego pranie dywanów jest ważne?

Dlaczego pranie dywanów jest ważne?

By móc dokładnie wyczyścić dywan oraz być pewnym, iż nie ma na nim zgromadzonych żadnych zanieczyszczeń istnieje kilka sposobów by zrobić to efektywnie. Pierwszym z nich jest użycie środków chemicznych (chemii domowej), która w połączeniu z ciepłą wodą jest w stanie usunąć nawet najcięższe zabrudzenia. W tym wypadku również istotne może okazać się użycie środka odplamiającego (w przypadku cięższych zabrudzeń) oraz płynu do płukania tkanin by nadać dywanowi piękny zapach. Drugim sposobem na wyczyszczenie dywanów jest jego dokładne odkurzenie. Mowa tutaj nie tylko o odkurzeniu powierzchni dywanów ale również o wgłębieniu się w powierzchnię dywanu i wyczyszczeniu powierzchni pomiędzy włosiem.

Takie rozwiązanie gwarantuje usunięciu zabrudzeń jak np. kurz, który jest zgromadzony w różnych częściach na całej powierzchni dywanu. Dzięki temu w prosty sposób można pozbyć się na przykład roztoczy lub alergenów, które są niekorzystne dla zdrowia alergików. Innym sposobem na wyczyszczenie dywanu jest oddanie go do specjalnie dedykowanej pralni chemicznej. W takim miejscu używane są specjalne środki chemiczne do czyszczenia dywanów. Następnie po wypraniu i odświeżeniu dywanu poddawany jest on zwykle procesowi suszenia, by nadać mu odpowiednią miękkość. Finalnie można cieszyć się w pełni odświeżonym dywanem, jednak należy zdawać sobie sprawę z dodatkowych kosztów jakie trzeba ponieść oddając dywan do pralni chemicznej.

Czy czyszczenie dywanów jest konieczne?

Choć niektóre osoby mogą podawać w wątpliwość zasadność czyszczenia dywanów warto zdawać sobie sprawę, iż jest to jak najbardziej konieczne działanie i jednocześnie jedna z czynności wykonywana podczas sprzątania całego domu. Czyszczenie dywanów u takich specjalistów jak Carpet, pozwala nie tyle na samo nadanie odpowiedniego zapachu oraz świeżości dywanowi lecz również pozwala pozbyć się niekorzystnych dla zdrowia większości osób zanieczyszczeń. Mowa tutaj o bakteriach wywołujących alergię czy też roztoczach, które jeśli dostaną się do organizmu osoby podatnej na choroby mogą wywołać niebezpieczne reakcje, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Oprócz wartości jaką jest ochrona zdrowia osób zmagających się z alergiami równie istotne jest zadbanie o czystość w całym domu a nie tylko w wybranych częściach. Dywan stanowi integralną część większości pomieszczeń w domach i często jest pierwszym elementem wystroju a jaki zwracają uwagę domownicy jak i goście. Brak zadbania o czystość dywanów może spowodować, iż w całym pomieszczeniu będzie panował nieprzyjemny zapach.