Jak działa klimatyzacja przenośna?

Jak działa klimatyzacja przenośna?

Czego producenci nie wymyślą dla komfortu użytkowników? Weźmy na przykład mobilny klimatyzator. Jak działa klimatyzacja przenośna? Ta niewielka jednostka chłodząca jest w stanie szybko obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do pożądanego poziomu. Po osiągnięciu chłodu urządzenie może być przeniesione do innego pomieszczenia. Wystarczy, więc jedno urządzenie, aby stworzyć optymalne warunki w całym mieszkaniu lub biurze. Ale mobilność i przenośność to nie jedyne zalety urządzenia. Czym jeszcze zadowoli technika, jak działa i za jakie zasługi zyskała popularność? Wszystko na temat mobilnego klimatyzatora, a nawet więcej, można przeczytać poniżej.

Niuanse i funkcje urządzenia mobilnego do chłodzenia?

Czyste i chłodne powietrze w domu, czyli klimatyzacjaKlimatyzator przenośny to mobilna technologia klimatyzacji domowej, która pełni główną funkcję standardowego systemu split – chłodzenie powietrzem. Może również pracować, jako ogrzewanie, jeśli taka opcja jest przewidziana w liście możliwości urządzenia. W zależności od modelu i producenta kształt klimatyzacji do mieszkania jest różny, ale często jest to prostokąt wydłużony ku górze. Korpus to pojedynczy monoblok z przyciskami sterującymi z boku lub u góry. Jak działa klimatyzacja przenośna, co trzeba zrobić po zakupie? Po przyniesieniu do domu klimatyzator mobilny jest od razu gotowy do użycia, wystarczy podłączyć go do wylotu i wyjąć wąż do odprowadzenia gorącego powietrza. Jest jeden ważny punkt: wybierając klimatyzator mobilny do domu, należy zwrócić uwagę na wysokość sufitów i wielkość pomieszczenia. Urządzenie będzie działać skutecznie przy wysokości nie większej niż 2,5 m i powierzchni do 35 m2. Jeśli pomieszczenia są bardziej przestronne, warto wybrać konwencjonalny klimatyzator ścienny.

Zakres mobilnej technologii klimatyzacji

Najczęściej kupowana jest przenośna klimatyzacja do domu, do zainstalowania w najczęściej używanym pomieszczeniu. Ale można korzystać z takiej jednostki mobilnej nie tylko w domu. Przyda się także w szpitalu, przychodni, przedszkolu lub innej instytucji publicznej. Wyjeżdżając na działkę, można bezpiecznie zabrać ze sobą klimatyzator. Gdy instalacja jednostek zewnętrznych jest zabroniona na elewacji budynku (na przykład budynek ma wartość historyczną), przenośna klimatyzacja domowa stanie się jedynym wyjściem. Dodatkowo dla osób mieszkających w wynajętych mieszkaniach takie urządzenie jest prawdziwym ratunkiem przed letnim upałem. Do podłączenia nie są potrzebne żadne dodatkowe urządzenia ani narzędzia, przepływ świeżego powietrza jest natychmiast odczuwalny.

Jak pracuje klimatyzator mobilny?

Na współczesnym rynku istnieją 2 rodzaje klimatyzacji przenośnej: klimatyzatory z kanałem powietrznym i bez. Czy bardzo się różnią i jak działają poszczególne typy urządzeń?

Standardowy klimatyzator mobilny

Ta kategoria obejmuje konwencjonalną klimatyzację do mieszkania z wężem spustowym. Zasada działania urządzenia z kanałem powietrznym jest zredukowana do 5 etapów:

  • Ciepłe powietrze z pomieszczenia jest zasysane do obudowy, oddzielane i przepuszczane przez wentylatory.
  • Jedna część trafia do filtra, pozostawia tu kurz, brud, drobnoustroje i przechodzi do obiegu chłodzącego.
  • Ta chłodnica obniża temperaturę powietrza i wyrzuca je z powrotem do pomieszczenia.
  • W tym czasie druga część powietrza dostaje się do skraplacza, nagrzewa się jeszcze bardziej i w stanie gorącym wychodzi przez wąż na ulicę.
  • Cząsteczki wody odparowują z gorącego powietrza, kondensat w stanie ciekłym gromadzony jest w specjalnej komorze.

Klimatyzacja domowa z kanałem powietrznym powinna być instalowana nie dalej niż 2 m od okna lub wentylacji. Asortyment rynku obejmuje również mobilne systemy dzielone, mają 2 bloki (zewnętrzne i wewnętrzne), połączone ze sobą. Zasada działania jest podobna.

Klimatyzatory bez kanału

Ci, którzy nie chcą poświęcać dużo wysiłku na serwis klimatyzacji, powinni zwrócić uwagę na urządzenie bez kanału powietrznego. Żadnych rur i dodatkowych kroków instalacyjnych, po prostu włącz i poczekaj na chłód. Jak działa klimatyzacja przenośna bez kanału powietrznego? Jej działanie polega na chłodzeniu pomieszczenia wodą. Pod korpusem urządzenia znajduje się pompka dostarczająca wodę do specjalnej kasety. Kaseta wykonana jest z materiału porowatego i zawiera filtr. System działa tak:

  • Powietrze dostaje się do obudowy
  • Przepuszczone przez filtr z wodą
  • Schłodzone
  • Wychodzi na zewnątrz, jednocześnie nasycając atmosferę pomieszczenia przyjemną wilgocią.
  • Nie ma pojemnika na kondensat, po prostu się nie tworzy. Zatem mobilność takiego urządzenia jest najwyższa.

Urządzenie nie jest pozbawione niuansów: wilgotne orzeźwiające powietrze jest szczególnie odczuwalne tylko w obszarze klimatyzatora, temperatura w pozostałej części pomieszczenia praktycznie się nie zmienia. Aby cieszyć się chłodem, ucieczką przed wyczerpującym ciepłem z takim klimatyzatorem, należy go postawić obok siebie. Rada dla użytkowników: ponieważ filtr przenośnej klimatyzacji do domu jest znacznie mniejszy niż filtr konwencjonalnego systemu split, spada na niego duże obciążenie kanału powietrza. Aby zapobiec uszkodzeniu filtra, należy go regularnie czyścić. To gwarancja wydajności i długiej żywotności klimatyzatora.