Jak przygotować się do masażu w SPA?

Jak przygotować się do masażu w SPA?

Jak przygotować się do masażu w SPA? Większość osób uważa, że do masażu w SPA nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Tymczasem wybierając się na fryzjera czy do kosmetyczki, musimy przemyśleć jaką fryzurę, makijaż czy manicure ma nam zrobić specjalista – podobnie jest w przypadku wizyty w SPA. O jakich kwestiach warto pamiętać, przygotowując się do masażu?

Wybór odpowiedniego rodzaju masażu

Jak przygotować się do masażu w SPA?

Jak przygotować się do masażu w SPA?

Podstawowym zadaniem każdego, kto chciałby skorzystać z masażu, jest dobór odpowiedniego jego rodzaju. W niektórych miejscach zapisujemy się już na konkretny masaż, natomiast podczas dłuższej wizyty w SPA mamy możliwość spróbować kilka różnych technik. Którą z nich wybrać? Każda technika ma przynieść nam konkretne korzyści – jedne skupiają się wyłącznie na relaksie, inne uwalniają nasze mięśnie od nadmiernego napięcia. Zastanówmy się więc przede wszystkim nad naszymi potrzebami oraz oczekiwaniami. Jeśli na co dzień żyjemy w stresie, mamy problemy z zasypianiem, nie potrafimy na niczym się skupić, wybierzmy masaż, który będzie prawdziwym SPA dla ciała oraz umysłu. Tymczasem w przypadku, gdy zależy nam wyłącznie na naładowaniu akumulatorów, wybierzmy masaż relaksacyjny. Jeśli nie wiemy, jaki rodzaj masażu wybrać, z pewnością pomoże nam w tym specjalista, przeprowadzając krótki wywiad. Musimy jednak mieć na uwadze, że każda z technik masażu ma nie tylko pewne wskazania, ale i przeciwwskazania. Przykładowo, nie każdy masaż może być wykonywany u osób z chorobami nowotworowymi bądź u kobiet w ciąży.

Dobry czas na wizytę w SPA

Wydaje się, że do SPA możemy wybrać się w każdym momencie, jednak tylko w połowie jest to prawda. Teoretycznie możemy zapisać się na masaż w dowolnym terminie, w miarę dostępności miejsc. Niemniej jednak o wiele lepiej wybrać dogodną dla nas datę, gdy będziemy mogli poświęcić się wyłącznie wypoczynkowi i relaksowi. Jeśli mamy w pracy do skończenia ważny projekt, będziemy myśleć tylko o tym, aby jak najszybciej opuścić salon, podobnie jak w przypadku, gdy w domu czeka na nas zniecierpliwione dziecko. W takich sytuacjach trudno o relaks, uspokojenie i pełne wykorzystanie potencjału masażu. O wiele lepiej wybrać termin, w którym nic nas nie goni, mamy chwilę dla siebie i możemy poświęcić ją na relaks. 

Jak przygotować się do masażu, będąc w SPA?

Gdy już przekroczymy próg SPA, musimy jeszcze odpowiednio przygotować się do masażu. Jeśli mamy taką możliwość, weźmy ciepłą kąpiel lub prysznic, dzięki czemu dodatkowo się odświeżymy. W przypadku, gdy takiej możliwości nie ma, pamiętajmy o odpowiedniej higienie w domowych warunków. Kobiety, które mają długie włosy, przed masażem powinny je upiąć, najlepiej w wysoki kok. Należy także zdjąć biżuterię, tak aby masażysta miał dostęp do różnych części ciała, w tym uszu czy nadgarstków. Bezpośrednio przed masażem nie spożywajmy obfitego posiłku – jeśli męczy nas głód, możemy sięgnąć po lekką przekąskę. Przed planowanym wyciszeniem zrezygnujmy ze spożywania kawy, herbaty czy napojów energetycznych, tak aby niepotrzebnie nie pobudzać organizmu. Przed samym masażem skorzystajmy z toalety – pełny pęcherz nie sprzyja relaksacji i wyciszeniu. 

Strój do masażu – jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego stroju do masażu budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony wiadomo, że najlepsze efekty można osiągnąć, jeśli masaż wykonywany jest na nagim ciele. Z drugiej strony nie wszyscy klienci chcą być masowani w takich warunkach, gdyż czują się niekomfortowo. Dlatego też salony masażu pozostawiają tutaj pewną dowolność. Klienci mogą mieć na sobie bieliznę osobistą, jednak ważne, aby nie była ona za bardzo zabudowana. W przypadku kobiet dobrym rozwiązaniem będzie top bez ramiączek oraz figi. Klienci mogą też skorzystać z bielizny jednorazowej, która dostępna jest w salonach SPA. Pamiętajmy, że podczas masażu klient przykryty jest ręcznikami, a odsłaniane są jedynie te części ciała, które aktualnie masuje specjalista. 

O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując się do masażu?

Przygotowania do masażu, zgodnie z powyższym, nie są szczególnie skomplikowane. Niemniej jednak klienci salonów SPA powinni pamiętać o tym, aby jeszcze przed przystąpieniem do masażu rozwiać wszelkie swoje wątpliwości. Należy poinformować masażystę o okolicznościach, które mogą stanowić ewentualne przeciwwskazanie, na przykład przebytych niedawno infekcjach czy podejrzeniu ciąży. Dopytajmy, jak długo będzie trwał masaż i jak dokładnie będzie on wyglądał. W większości przypadków mamy możliwość przyniesienia własnej muzyki relaksacyjnej, która zostanie puszczona w trakcie masowania. Czasami w salonach SPA klient może również dobrać nuty zapachowe, które będą rozpościerać się po całym pomieszczeniu. Przed masażem specjalista udzieli nam wskazówek, dotyczących na przykład tego, jak pielęgnować ciało po zakończeniu zabiegu. Pamiętajmy, aby nie wstawać ze stołu bezpośrednio po zakończeniu masażu. Poleżmy na nim jeszcze kilka minut, tak aby pozwolić ciału wrócić do normalności. W trakcie zabiegu postępujmy zgodnie ze wskazówkami specjalisty, tak aby jak najwięcej wyciągnąć z masażu.