Ortopeda jest lekarzem zajmującym się leczeniem zaburzeń i chorób narządu ruchu. Ortopeda – Szczecin to miasto posiadające specjalistów w dziedzinie ortopedii – jest to dziedzina medycyny, która obejmuje między innymi zmiany zwyrodnieniowe, wady postawy, stany zapalne lub zakażenia kości lub stawów, choroby nowotworowe występujące w okolicy narządu ruchu, uszkodzenia nerwów obwodowych, schorzenia układu mięśniowego, choroby metaboliczne bądź uwarunkowane genetycznie. Traumatologia jest mocno związana z ortopedią. Traumatologia zajmuje się diagnozą oraz leczeniem, także operacyjnym: złamań, zwichnięć i skręceń ścięgien, więzadeł, stawów oraz kości. Na czym polega zawód ortopedy? Ortopeda – specjalista anatomii człowieka oraz fizjologii ruchu.
Ortopeda – czym się zajmuje?
Lekarz ortopeda zajmuje się diagnozą, leczeniem chorób układu ruchu oraz ich profilaktyką. Jest on specjalistą znającym się na całym układzie szkieletowym, poza czaszką, układzie mięśniowym, więzadłowo-stawowym, a także powiązanych naczyniach krwionośnych i nerwach. Jeżeli chodzi o ortopedę, Szczecin jest miastem, gdzie można znaleźć wielu takich profesjonalnych lekarzy. Ortopedia w Ortho Expert jest specjalizacją, wymagającą dużej znajomości anatomii człowieka i fizjologii ruchu. Obecnie ortopeda zajmuje się leczeniem nie tylko dzieci, ale też i dorosłych. Ortopeda to także traumatolog.
Metody leczenia w ortopedii – ortopeda Szczecin
Ortopeda dobiera metodę leczenia w zależności od rodzaju choroby, z jaką ma styczność. Ortopedzi w Szczecinie potrafią właściwie wybrać sposób leczenia – są oni obeznani w swojej dziedzinie. W leczeniu stosuje się często leki, szczególnie wtedy kiedy pacjentowi doskwiera ból. Ortopeda może również skierować osobę chorą na fizjoterapię (np. prądy, elektroterapię, masaże czy ćwiczenia czynne w odciążeniu). Niekiedy stosuje się zachowawcze metody takie jak unieruchomienie za pomocą gorsetów bądź opatrunków. Zdarza się, że lekarz decyduje się przeprowadzić odpowiednio dobraną operację chirurgiczną. Po przebytych operacjach ortopedycznych powinien przejść właściwie dobraną rehabilitację, aby móc powrócić do pełnej fizycznej sprawności. Terapia za pomocą komórek macierzystych zapewnia dobre efekty w medycynie sportowej oraz ortopedii.
Kiedy należy wybrać się do ortopedy?
Do ortopedy trafiają osoby, które doznały urazów układu ruchu. Są to najczęściej złamania kończyn, skręcenia kostki bądź zwichnięcia stawów. Pacjenci często cierpią z powodu bólu oraz stanów zapalnych okolic kręgosłupa, stawów, mięśni oraz ścięgien. Warto wybrać się do ortopedy, jeśli odczuwa się problemy z ruchomością w stawach i kiedy miejsce mają obrzęki oraz bóle stawowe. Niepokojące są również trzaski w stawach w trakcie ruchu.
Jeżeli chodzi o ortopedę dziecięcego to wizytę warto umówić najlepiej tuż po narodzinach dziecka. Ortopeda będzie mógł sprawdzić, czy budowa mięśni, stawów oraz szkieletu jest prawidłowa. Na takiej wizycie można wykryć wady wrodzone, które odpowiednio wcześniej rozpoznane można skorygować i zmniejszyć niepożądane skutki uboczne, które mogłyby nastąpić w przyszłości jeżeli odpowiednia profilaktyka nie zostałaby wdrożona.
Jakie badania są wykonywane przez ortopedę?
Lekarz ortopeda w Szczecinie i innych miastach w Polsce najczęściej zajmuje się pacjentami cierpiącymi na ból, który jest pierwszym objawem tego, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Najprościej jest rozpoznać urazy, takie jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia, gdyż dają one zazwyczaj jednoznaczne objawy. Inna sytuacja jest w sytuacji, gdy mają miejsce na przykład choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa. Symptomy wtedy często są nieswoiste, między innymi szumy uszne, drętwienie nóg czy też ból w pobliżu mostka.
Lekarz ortopedzi z Ortho Expert zajmuje się też przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu z chorym, pytając o przebyte choroby. Warto wziąć ze sobą wyniki wcześniej wykonanych badań np. zdjęć rentgenowskich np. odcinka lędźwiowego kręgosłupa, dzięki czemu ortopeda może ocenić, w jakim stanie jest kręgosłup pacjenta. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zlecane jest odpowiednie badanie np. rentgenowskie, ultrasonograficzne czy też tomografia komputerowa bądź rezonans magnetyczny. Jeżeli jest to konieczne, pacjent może zostać skierowany na jeszcze bardziej szczegółowe badania, takie jak na przykład artrografia. Artrografia jest formą badania rezonansem magnetycznym. Te badanie zleca się na przykład przy schorzeniach związanym ze stawem kolanowym bądź barkowym, pozwala ono na zobaczenie szczegółowej struktury stawu. Inne badanie to densytometria – jest to pomiar gęstości mineralnej tkanki kostnej,
Ortopedia jest dziedziną zajmującą się także profilaktyką, szczególnie dzieci. Kilka tygodni po porodzie powinna się odbyć pierwsza wizyta u lekarza ortopedy. Ma to na na celu wykluczenie dysplazji stawów biodrowych u nowo narodzonego dziecka. W przypadku wątpliwości lekarz ortopeda może zlecić wykonanie USG. Ortopeda przyjmuje również dzieci, które mają problemy z wadami postawy, na przykład podejrzenie skoliozy czy płaskostopia. Może on zlecić na przykład noszenie specjalnego obuwia bądź skierować na zajęcia z rehabilitacji.