Pożyczki dla firm – kiedy warto o nie wnioskować oraz jakie zalety płyną z finansowania zewnętrznego dla firm. Wielokrotnie podczas działalności przedsiębiorstwa zdarza się sytuacja, gdy niezbędne jest zainwestowanie większej sumy środków pieniężnych w nową technologię lub potencjalne rynki zbytu. Tylko dzięki regularnym, stałym inwestycjom firma, bez względu na branżę, w której działa, jest w stanie być równie konkurencyjna co inne przedsiębiorstwa. Rzadko jednak firma może pozwolić sobie na duże inwestycje ze środków zaoszczędzonych. Z drugiej jednak strony niejednokrotnie zdarza się, gdy firma ze względu na swoją sezonowość lub ciężki okres na rynku ma problemy z odpowiednią płynnością finansową. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej sytuacji, niezbędne może okazać się zewnętrzne finansowanie w postaci pożyczek dla firm.
Czym jest pożyczka dla firm ?
Pożyczka dla firm jest produktem finansowym, za pomocą którego firma otrzymuje dodatkowe środki finansowe udzielone przez instytucję finansową na okres ustalony w umowie pożyczki. W ramach umowy, pożyczkobiorca, czyli firma, zobowiązana jest przelewać miesięczną kwotę raty, która stanowi część kapitału, czyli kwoty pożyczki oraz odsetek, czyli kosztów, które musimy oddać instytucji finansowej w zamian za użyczenie nam pieniędzy. Najczęściej, w przypadku kwot do 150 tysięcy złotych firma nie musi podawać celu pożyczki. Pożyczka może zostać przekazana na dowolny cel, czy to zakupu dodatkowych środków trwałych, czy bieżące płatności kontrahentom, czy zakup nowych technologii, które w przyszłości pomogą rozwinąć się firmie pod różnymi względami.
Kto może wnioskować o pożyczkę dla firm?
Pożyczka dla firm jest produktem, o który może wnioskować każda firma, bez względu na długość działalności oraz branżę. W przypadku jednak firm nowych, które potrzebują dodatkowego finansowania na start działalności, mogą pojawić się pewne problemy w związku z otrzymaniem kredytowania. Instytucje finansowe obecnie podchodzą do analizy kredytowej firm coraz bardziej restrykcyjnie, bardzo dokładnie badając zarówno zdolność, jak i historię kredytową. To sprawia, iż firma nie mająca zbyt dużego doświadczenia z zobowiązaniami kredytowymi, może nie posiadać żadnej historii kredytowej. To natomiast może skutkować tym, iż instytucja finansowa nie będzie miała na tyle dużo informacji, by bez problemu udzielić kredytu. Dlatego też, często w przypadku firm bez historii kredytowej bądź w przypadku przedsiębiorstw ze złą historią kredytową, niezbędne może okazać się dodatkowe zabezpieczenie, w postaci środków pieniężnych, hipoteki lub gwaranta. Obecnie na rynku jest wiele firm, które oferują gwarancję bankowe w zamian za określoną opłatę.
Posiadając jednak pozytywną historię kredytową, firma powinna bez zbędnych komplikacji otrzymać żądaną kwotę pożyczki na dowolny cel.
W jaki sposób wnioskować o pożyczkę dla firm?
Obecnie, w czasach digitalizacji usług bankowych, istnieje wiele różnych kanałów, za pośrednictwem których przedsiębiorstwo może wnioskować o pożyczkę dla firm. Dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie osobiste zawnioskowanie o zewnętrzne finansowanie, możliwe jest przyjście do oddziału oraz wypełnienie wniosku wraz z doradcą, który w przypadku problemów doradzi lub pomoże. Dla osób, które cenią sobie szybkość i sprawność, jest również możliwość zawnioskowania o pożyczkę dla firm za pośrednictwem strony internetowej. W tej jednak sytuacji niezbędne może okazać się dostarczenie odpowiednich dokumentów firmowych, które mogą być niezbędne w procesie analizy procesu kredytowego.
Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią ofertę pożyczki dla firm?
Szukając dogodnej oferty pożyczki dla firm, przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, które sprawią, iż finansowanie będzie jak najlepiej dobrane do jego potrzeb. Pierwszą kwestią jest kwota kredytu oraz okres kredytowania, jaki nas interesuje. Są to dwa najważniejsze aspekty każdej pożyczki. Różne instytucje finansowe w proponują w swojej ofercie odmienne warunki. Jeżeli interesuje nas relatywnie mała kwota pożyczki na krótki okres, nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiedniego kredytodawcy. Jeżeli jednak nasze wymagania w tym względzie są większe, i oczekujemy pożyczki na dużą kwotę, lub interesuje nas wyjątkowo długi okres kredytowania, wtedy będziemy musieli rozejrzeć się nad odpowiednią instytucją finansową, która takie warunki akceptuje.
Drugą kwestią, na którą przedsiębiorca musi zwrócić uwagę przed wnioskowaniem o pożyczkę są koszty finansowania. W tym obszarze powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na oprocentowanie, jak i inne opłaty jak opłata za udzielenie pożyczki czy dodatkowe opłaty za ubezpieczenie. W obecnych czasach często możemy natrafić na ciekawe promocje, które zmniejszają koszty kredytowania, dlatego myśląc o pożyczce, warto korzystać z ogólnodostępnych rankingów pożyczek.
Jakie zalety płyną z zawnioskowania o pożyczkę dla firm
Pożyczka dla firm jest świetnym wsparciem dla firmy, która planuje zainwestować zarówno w nowoczesną technologię, nowe maszyny i urządzenia, ale również w celu zwiększenia płynności finansowej. Bez względu na cel, szybki dostęp do pieniędzy jest dużym wsparciem w prowadzeniu biznesu w obecnych czasach.