Poszukiwanie miejsca dla dziadków

Jeszcze kilkanaście lat temu oddanie dziadków do domu starości kojarzyło nam się z czymś złym i niewłaściwym. Nie mamy czasu dla swoich bliskich, więc wolimy oddać ich w odpowiednie miejsce, zupełnie nie zważając na, jakie towarzyszą temu emocje. Dziś dom dla seniorów to zdecydowanie inne miejsce. Dziś ,,oddanie” dziadków do takiego miejsca, wcale nie jest rozwiązaniem złym i niekoniecznie musi oznaczać brak miłości do dziadków, czy oddanie ich, bo stanowią zbędny balast.

Poszukiwanie miejsca dla dziadków: do domu seniora oddaje się ludzi, którzy są chorzy i którym nie jesteśmy w stanie sami zagwarantować takiej opieki, jaką oferują właśnie te miejsca. Korzyści wyboru domu seniora są naprawdę bardzo duże, jednak niezwykle ważnym elementem jest to, byśmy postawili na odpowiednie miejsce, takie, w którym bliska nam osoba będzie po prostu czuła się dobrze.

Jak znaleźć odpowiedni dom seniora?

Znalezienie odpowiedniego domu dla seniora nie jest wcale zadaniem tak łatwym, jakby mogło się nam wydawać. Z jednej strony chcemy postawić na najlepszą opiekę i idealne dla naszych dziadków miejsce, z drugiej poszukujemy takiej placówki, w której są wolne miejsca, bo o te wcale nie jest tak łatwo. W jaki więc sposób powinniśmy takie miejsce znaleźć? Co zrobić, by nasi dziadkowie trafili tam, gdzie będzie im po prostu dobrze? Najlepszą z opcji jest najpierw poszukiwanie takich miejsc w internecie, gdzie uda nam się stworzyć listę placówek znajdujących się jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

Dom dla seniorów to miejsce, w którym nasi dziadkowie będą żyli, ale jednocześnie i takie, w którym my sami będziemy mogli ich jak najczęściej odwiedzać. Im więc ono bliżej naszego miejsca zamieszkania, tym na pewno lepiej. Jeśli już mamy kilka domów wybranych, następnym krokiem jest ich odwiedzenie. Powinniśmy wiedzieć, jak tam wygląda, jak sprawuje się opieka, na co seniorzy mogą liczyć. Jest to bardzo ważne, bowiem dzięki takiej wizycie wiemy, jak to  wszystko wygląda od strony praktycznej. Jeśli oddajemy dziadków w dane miejsce, pragniemy by czuli się tam dobrze.

Jeśli wchodząc odrzuca nas zapach, a budynek wymagałby remontu już około 20 lat temu, to na pewno nie będzie to wymarzone miejsce dla naszego dziadka czy naszej babci. Dopiero mając 100% pewność, że właśnie w tym jednym miejscu chcemy by nasze bliskie nam osoby się znalazły, możemy złożyć odpowiednie podanie. Jak więc to zrobić? Jakie papiery załatwić? O co zadbać, by cała procedura przebiegła w taki sposób, jak tego chcemy?

Jak załatwić wszelkie formalności?

Jak wiadomo we wszystkim potrzebne są odpowiednie formalności, by całość mogła wyglądać tak, jak tego się chce. Jak więc cała procedura przebiega? W pierwszej kolejności należy złożyć podanie do ośrodka pomocy społecznej. Musi być to miejsce, które znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania danego seniora. Jeśli chodzi o dom dla seniorów, możemy mieć wybraną określoną placówkę lub zaznaczyć, iż może to być placówka dowolna. W takim podaniu należy opisać sytuację, a następnie samego pacjenta. Ważne jest to, jaki jest jego stan zdrowia, w jakiej jest on kondycji, czy ktoś bliski nie jest w stanie się tą osobą zająć. Istotne jest także zaświadczenie od lekarza, że pacjent wymaga opieki specjalistycznej, a taki dom dla seniorów to odpowiednie dla niego miejsce.

Do podania należy dołączyć przede wszystkim historię i przebieg choroby, dokumentację z pobytów w szpitalach lub innych placówkach oraz wszelkie niezbędne dokumenty z wizyt u lekarzy i specjalistów. Tak gotowe podanie ze wszelkimi załącznikami składa się w owej opiece społecznej. Następnym krokiem jest uzyskanie informacji, czy pacjent może być przyjęty, czy też jego wniosek został odrzucony. Jeśli odrzucony, nie ma szans na dostanie się do domu dla seniorów, a jeśli przyjęty, miejsce takie się znajdzie. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że taki dom dla seniorów ma ograniczoną ilość miejsc, a to oznacza, że nawet mimo pozytywnej decyzji, na przydział można czekać miesiącami. Tego trzeba być świadomym.

By dziadkom żyło się lepiej…

Wiadomo iż każdemu z nas zależy na tym, aby naszym dziadkom było w tym miejscu dobrze. Nie chodzi tutaj o oddanie ich do danego miejsca i całkowite ściągnięcie z siebie odpowiedzialności. Być dobrym człowiekiem dla swoich dziadków to zapewnienie im stosownej opieki, to specjalistyczna pomoc, to odwiedzanie ich, kiedy tylko jest taka możliwość.

Tak naprawdę dom dla seniorów może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem niż sam dom. Tam nie ma kto z takim dziadkiem posiedzieć, bo wiadomo musimy pracować. Nawet, jeśli zatrudnimy opiekunkę, ta przychodzi w odpowiednich godzinach i wykonuje swoją pracę. W domu nie jesteśmy też w stanie zagwarantować tak pełnej opieki, jak w przypadku specjalistycznych miejsc. Jeśli chodzi o dom dla seniora, tam osoba taka ma i profesjonalną opiekę i przede wszystkim towarzystwo każdego dnia. W domu takim na pewno nie grozi naszemu bliskiemu samotność.