Jak uszyć worek dla dziecka?

Jak uszyć worek dla dziecka?

Jak uszyć worek dla dziecka? Worki dla dzieci charakteryzują się swoją bardzo wysoką wygodą oraz funkcjonalnością. Z wielką łatwością można go uszyć w domowym zaciszu, a z całą pewnością przyda się w najróżniejszych sytuacjach. Co również warte zauważenia, jest to coś, co pasuje zarówno dziecku, jak i na pierwszy rzut oka, poważnej mamie, ponieważ o wiele wygodniej i łatwiej pójść z nim na zakupy, czy zwykły spacer.

Taki worek na plecy na pewno przyda się dziecku, gdziekolwiek ono pójdzie, szczególnie do przedszkola, czy też szkoły. Worek dziecięcy można z powodzeniem kupić, w różnych sklepach, jednakże ten uszyty w domu przez kochającą rodzicielkę specjalnie dla swojego szkraba ma możliwość okazania się naprawdę świetnym prezentem na nowy rok szkolny. Robiąc taki plecaczek worek  własnoręcznie, mamy przede wszystkim tę sposobność dostosowania jego barwy, wzoru oraz wielkości do własnego gustu i preferencji. Pomimo włożenia w to sporej ilości swojej energii i czasu, jest to przede wszystkim duża oszczędność pieniędzy.

Materiał do szycia

Jak uszyć worek dla dziecka?Worek na plecy warto uszyć z wysoce odpornego, trwałego i przede wszystkim banalnie łatwego do utrzymania w czystości materiału. Jeśli mowa o tkaninach, te mogą być w pełni naturalne, jak gruba bawełna, czy też płótno żeglarskie, albo też sztuczne, np. poliester. Ich wybór jest wręcz nieograniczony i jednocześnie uzależniony od upodobań oraz potrzeb każdego pojedynczego dziecka. Czy tanie materiały też odnajdą się w tym zadaniu? Oczywiście! Niska cena nie musi od razu oznaczać znacznego pogorszenia jakości worka, czy plecaka. W tym przypadku jedynym wyznacznikiem staje się tylko trwałość. Taka tkanina w odróżnieniu od wielu innych elementów garderoby, nie ma bezpośredniego kontaktu z dziecięcą skórą, która często bywa bardzo wrażliwa. Oznacza to, że nie warto zawracać sobie głowy innymi aspektami. Warto jednak podkreślić, iż paski, czy też sznurki wykonane z tworzywa sztucznego są o wiele tańsze od bawełnianych odpowiedników, ale równie wytrzymałe.

Podstawowe wytyczne plecaka typu worek

Worek dziecięcy musi być przede wszystkim dostosowany pod każdym aspektem do wzrostu, dlatego w pierwszym kroku najlepiej jest zmierzyć odległość od ramion do pasa u naszej pociechy. Taka wielkość to określenie maksymalnej wysokości przyszłego plecaka. Jego szerokość natomiast nie wymaga żadnych dokładnych namierzeń, ponieważ ustala się ją dowolnie. Jednakowoż warto mieć z tyłu głowy to, że zachowanie odpowiednich proporcji jest bardzo ważne, bowiem za szeroki worek będzie mało estetyczny, dodatkowo jego położenie może wyglądać karykaturalnie. Bez względu na przeznaczenie, taki worko plecak będzie się brudził, więc do jego uszycia rekomenduje się grubsze materiały poliestrowe. Forma takiego przedmiotu jest bardzo łatwa, najczęściej jest to wydłużony prostokąt, któremu po złożeniu zaszywa się boki, jednak warto pamiętać, że istnieją bardziej skomplikowane opcje. Worek na plecy nie wymaga użycia podszewki, jest to tylko dodatek, przede wszystkim jednak należy pamiętać o wzmocnieniu szwów. 

Aby uszyć worek dla dzieci na plecy, potrzebujemy przede wszystkim, takich rzeczy jak:

  • 0,5 mg tkaniny, najlepiej wodoodpornej, ale każda inna będzie dobra
  • 3 m sznurka bawełnianego lub takiego wykonanego z materiału sztucznego, o grubości 8 mm, ale może być cieńszy
  • nożyczek lub bardziej zaawansowanego noża krążkowego, który znacząco przyspiesza pracę
  • nici o kolorach dopasowanymi do materiału
  • różnego rodzaju szpilek lub agrafek
  • ołówka, kredki krawieckiej lub zwykłej kredy

 Po skompletowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy z warto od razu zabrać się za wyznaczenia i wykrojenia poszczególnych części workoplecaka.

Krok pierwszy

Z wybranej tkaniny wycinamy:

  • 2 prostokąty, czyli większość naszego worka (30×35 cm)
  • 2 kolejne prostokąty, z których to po uszyciu powstanie tunel do przewleczenia sznurka ku górze worka (6×30 cm)
  • 4 prostokąty, a więc szlufki do przewleczenia sznurka po bokach worka (4×6 cm)

 Krok drugi

W tym kroku przygotowujemy tunel, przyszyjemy go do ścianek workoplecaka, po wcześniejszym przewleczeniu przez niego sznurka. Biorąc do ręki dwa prostokąty, podwijamy ich krótsze boki na ok. 1 cm. Następnie zależnie od sposobu szycia, czy to ręcznie, czy na maszynie, przeszywamy podwinięcie. Uwaga! Najlepiej robić to po prawej stronie materiału. Kolejną czynnością jest przymocowanie szpilkami prostokątów przeznaczonych na tunel do przygotowanych już ścianek worka na plecy. Jeden prostokąt, na jedną ściankę. Następnie po wykonaniu podwinięcia prostokąta przeznaczonego na tunel, możemy zauważyć, iż jest on krótszy niż ścianka worka. Z tego właśnie powodu warto pamiętać, żeby z obu stron zachować bardzo równe odstępy od brzegu. Przyszywamy prostokąt, który ma być tunelem, do ścianki. Po tej czynności przewracamy ściankę praktycznie gotowego worka na lewą stronę i składamy prostokąt na tunel w połowie. Następnie przypinamy szpilkami/agrafkami podwinięcie po prawej stronie. Przeszywamy to ręcznie bądź na maszynie, pamiętając jednocześnie, aby robić to także po prawej stronie, jak najbliżej łączenia dwóch materiałów. To właśnie dzięki temu szew, nie będzie zbytnio widoczny.

Krok trzeci

Tym razem będziemy przygotowywać szlufki, przez które przełożymy sznurek. W tym celu sięgamy po cztery prostokąty o wymiarach 4×6 cm, które wcześniej zostały wycięte z poliestru. Łączymy je ze sobą prawymi stronami do środka oraz przeszywamy trzy boki. Po tej czynności przycinamy rogi pod skosem. Dzięki temu prostokąty będą ładniej wyglądały po przewróceniu na prawidłową stronę. Szlufki przerzucamy na prawą stronę. Składamy je, kiedy są wywinięte na pół i mocujemy po bokach ścianki worka w odległości od 3 do 4 cm od dołu.

Krok czwarty

W tym kroku zszywany ze sobą ścianki, w tym celu kładziemy je na sobie prawymi stronami do środka. Łączymy nicią boki worka oraz dół, oczywiście zostawiając górę. Na koniec przewracamy worek na drugą stronę oraz przeciągamy sznurek przez tunel, żeby po chwili cieszyć się efektem końcowym.