Jak szukać domu na sprzedaż?

Jak szukać domu na sprzedaż?

Branża nieruchomości jest branżą dość specyficzną. Sprzedaż nieruchomości na tym rynku prowadzą różne podmioty, od dużych deweloperów, przez mniejsze firmy aż po sprzedawców indywidualnych. Aktualnie sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna i powstaje wiele nowych firm deweloperskich, ale mimo wszystko największy wolumen sprzedaży dotyczy transakcji pomiędzy osobami fizycznymi. Jak szukać domu na sprzedaż? Szukając domu na sprzedaż, warto zapoznać się ze specyfiką rynku i wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Jak szukać domu na sprzedaż?Ostatnie trzydzieści lat przyniosło na rynku nieruchomości duże zmiany. Zaczęło powstawać bardzo wiele zorganizowanych inwestycji, które są prowadzone przez w pełni profesjonalnie działającej firmy deweloperskie. Skupiają się one jednak głównie na budownictwie wielorodzinnym, ale wśród ich ofert można także znaleźć ciekawe budynki o bardziej kameralnym typie budowy. Często są to na przykład bliźniaki lub osiedla o charakterze zabudowy szeregowej. Sprzedażą nieruchomości zajmują się jednak nie tylko deweloperzy. W latach dziewięćdziesiątych zanotowany bardzo duży wzrost budowy domów jednorodzinnych przez osoby prywatne. Było to spowodowane o wiele łatwiejszym dostępem do materiałów budowlanych, a także dostępnością kredytów. Aktualnie bardzo duża część domów wystawionych na sprzedaż to są właśnie budynki stawiane nie przez deweloperów, a przez osoby w pełni prywatne. Szukając nieruchomości, na takim rynku trzeba zapoznać się z zasadami ostrożności i dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, aby nie wpaść w pułapkę i nie przeinwestować. Kupno domu od dewelopera i od osoby prywatnej różni się bowiem diametralnie i każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.

Sprzedaż nieruchomości – czy opłaca się kupić dom od dewelopera?

Deweloperzy budując domy jednorodzinne, zdają sobie sprawę z tego, że inwestycja będzie opłacalna tylko wtedy, gdy uzyskają efekt skali. Wiąże się to z uzyskaniem niższych, hurtowych cen na materiały budowlane, a także niższymi jednostkowymi kosztami pracy. Z tego powodu większość inwestycji deweloperskich to małe budynki umiejscowione szeregowo lub długie rzędy tak zwanych bliźniaków. Tego typu osiedla mają swój urok. Ilość sprzedaży nieruchomości w ten sposób jest jednak mniejsza niż ilość domów budowana przez osoby fizyczne pod własnym nadzorem. Dzieje się tak z tego względu, że klient kupując taką nieruchomość, nie jest w stanie wpłynąć na jej wygląd zewnętrzny, ani za bardzo zaaranżować wnętrza. Oczywiście można wykończyć dom po swojemu, ale większe zmiany, takie jak rozkład pomieszczeń mogą być trudne lub niemożliwe do zrealizowania. Trzeba to brać pod uwagę, decydując się na zakup domu od dewelopera. Wiąże się to z koniecznością szukania wśród wielu inwestycji, co z  kolei wiąże się z tym, że jak się już trafi odpowiedni dom, to często okazuje się, że jego lokalizacja nie jest odpowiadająca klientowi. Nie mając jednak wygórowanych i dokładnie sprecyzowanych oczekiwań takie rozwiązanie ma swoje liczne zalety. Przede wszystkim należy do nich łatwość znalezienia takich inwestycji, gdyż reklam deweloperów nie brakuje. Ponadto zaletą jest profesjonalizm w czasie sprzedaży i możliwość szybkiego odpięcia transakcji wraz z podpisaniem rzetelnej umowy. Umowy podpisywane z deweloperami są zazwyczaj korzystne, gdyż takie firmy nie mogą sobie pozwolić na straty wizerunkowe, co nie zawsze jest łatwe do osiągnięcia w przypadku prywatnych sprzedawców.

Czy warto szukać domu na sprzedaż od prywatnego sprzedawcy?

Kolejną twarzą sprzedaży nieruchomości jest sprzedawanie domów przez osoby prywatne. To rozwiązanie ma jedną, największą zaletę, a mianowicie to, że często można wynegocjować o wiele lepszą cenę, niż gdyby kupić dom od dewelopera. Jeśli komuś zależy na sprzedaży, a dom na przykład jest do remontu lub przynajmniej odświeżenia, często można dzięki temu obniżyć cenę nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. Deweloperzy nigdy nie będą tak elastyczni w negocjacjach, jak prywatni sprzedawcy. Jest to jednak miecz obosieczny, gdyż deweloper sprzedaje nowy dom, który zapewne został wybudowany w aktualnie najnowocześniejszych technologiach z użyciem wysokiej jakości materiałów. Często takie informacje są w zawarte w umowie. W przypadku domu budowanego przez osobę prywatną taka sytuacja jest praktycznie niemożliwa do osiągnięcia i nigdy do końca się nie wie, z jakich materiałów wybudowano konkretny budynek, a wiele niespodzianek wychodzi dopiero po zakupie. Przeważnie też trzeba wziąć na siebie ciężar remontu lub odświeżenia domu i zaadaptowania go na własne potrzeby. Warto jednak wspomnieć, że szukanie domu wśród prywatnych ofert daje większą elastyczność, jeśli chodzi o wybór lokalizacji. Takie oferty można znaleźć praktycznie w każdej dzielnicy miasta i w większości podmiejskich wsi, podczas gdy oferty deweloperów są bardziej skupione, przez co dają mniejszą możliwość wyboru lokalizacji. Jak widać, sprzedaż nieruchomości jest tematem, do którego należy podchodzić na spokojnie i każdy krok trzeba dokładnie przemyśleć.