Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas, jednak przebarwienia pojawiające się na zębach, a także ciemny kolor kości naszych zębów nie dodają nam urody. W takim przypadku warto wybrać się do stomatologa, gdyż współczesna stomatologia ma nam do zaoferowania szereg zabiegów pomagających wybielić nasze szkliwo. Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym przynosi znacznie lepsze efekty niż wybielanie w domu przy pomocy dostępnych w aptekach, past, żeli oraz specjalnych pasków. Jakie zabiegi wybielające nasze zęby dostępne są jednak w gabinetach stomatologicznych i czy są jakieś przeciwwskazania do ich przeprowadzenia?

Na początek wizyta konsultacyjna

stomatologia

stomatologia

W przypadku wybielania zębów przed przystąpieniem do zabiegu konieczna jest wizyta konsultacyjna u stomatologa https://doboszimplanty.pl/kontakt/, który musi przeprowadzić krótki wywiad i zbadać jamę ustną, aby sprawdzić, czy taka kuracja będzie możliwa do przeprowadzenia. Jeśli wszystko okaże się w porządku, to stomatolog przedstawia metody wybielania, które możliwe będą do zastosowania, biorąc głównie pod uwagę nasze możliwości finansowe.

W jaki przypadkach wybielanie zębów nie jest możliwe?

Choć zabieg wybielania zębów przynosi bardzo dobre efekty i umożliwia rozjaśnienie naszych zębów nawet o kilka tonów, to jednak nie w każdym przypadku można go przeprowadzić. Wśród głównych przeciwwskazań do zabiegu można wyróżnić w szczególności próchnicę, paradontozę, choroby przyzębia, odsłonięte korzenie zębów, nadwrażliwość zębów, alergię na substancje znajdujące się w preparacie wybielającym, stan zapalny w obrębie jamy ustnej, noszenie aparatu ortodontycznego, a także ciążę i karmienie piersią.

Metody wybielania zębów u stomatologa

Obecnie możemy wymienić trzy najpopularniejsze metody wybielania zębów u stomatologa, a mianowicie metodę Beyond, metodę Prevdent, a także nakładkowe wybielanie nakładkowe zębów. Czym jednak różnią się między sobą te trzy zabiegi?

Metoda Beyond

Obecnie najpopularniejszą metodą wybielania zębów w gabinecie dentystycznym jest metoda Beyond umożliwiająca rozjaśnienie naszego szkliwa nawet o 8 tonów. Na czym jednak ona polega? Na zaaplikowaniu przez stomatologa na nasze zęby wybielającego żelu, który następnie zostaje aktywowany przy pomocy zimnego światła emitowanego przez specjalną lampę. Dzięki temu zabiegowi z powierzchni zębów, a także z wnętrza zębiny usunięte zostają nawet bardzo silne przebarwienia, a nasz uśmiech zyskuje zupełnie inny wygląd. Zabieg trwa zazwyczaj ok. 60 minut i jest przeprowadzany jednorazowo.

Metoda Prevdent

Kolejną dosyć innowacyjną metodą wybielania zębów u stomatologa jest tzw. metoda Prevdent, która pomaga nie tylko wybielić zęby, ale również wzmocnić szkliwo. W trakcie trwania zabiegu stomatolog nakłada na powierzchnię naszych zębów specjalny preparat mający formę aktywnej pianki, który następnie zostaje naświetlony specjalną lampą, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku metody Beyond. Substancją czynną preparatu jest tzw. nanohydroksyapatyt będący głównym składnikiem naszego szkliwa, dlatego też zabieg wybielający metodą Prevdent jest całkowicie bezpieczny dla naszych zębów. Warto przy tym podkreślić fakt, iż podczas zabiegu wspomniana substancja minimalizuje nadwrażliwość zębów, dlatego też jest on polecany w szczególności osobom zmagającym się z problemem nadwrażliwych zębów.

Nakładkowe wybielanie zębów

stomatolog

stomatolog

Ostatnią stosowaną dosyć często metodą wybielania zębów jest wybielanie nakładkowe, które wykonujemy w domowym zaciszu. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym lekarz wykonuje odlew naszych zębów, na podstawie którego produkowane są specjalne nakładki pasują wyłącznie do naszych zębów. Podczas kolejnej wizyty lekarz sprawdza, czy nakładki pasują idealnie i przekazuje nam wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym będziemy mogli samodzielnie wybielić swoje zęby w domu. Na czym jednak polega taki zabieg? Na tym, iż otrzymane u stomatologa nakładki należy wypełnić żelem wybielającym, umieszczając je następnie na zębach i nosząc przez co najmniej kilka godzin. Zabieg należy powtarzać każdego dnia przez ok. 2-4 tygodnie w zależności od tego, w jakim stanie są nasze zęby i jakiego efektu będziemy oczekiwać. W sytuacji, gdy zabieg będziemy przeprowadzać niedbale, to efekty wybielania nie będą zbyt dobre, a nasze pieniądze zostaną tak naprawdę wyrzucone w błoto.

Utrzymanie efektów wybielania

Efekty wybielania zębów u stomatologa utrzymują się zazwyczaj przez około 3 lata, jednak tylko wówczas wtedy, gdy w odpowiedni sposób będziemy dbać o nasze zęby. Przez co najmniej kilka dni od przeprowadzonego zabiegu należy pamiętać o tym, aby stosować białą dietę, co oznacza, iż nie należy spożywać pokarmów zawierających ciemne barwniki. Chodzi tutaj w szczególności o mocną herbatę, kawę, wino, a także buraki. Niezwykle ważne jest również prawidłowe szczotkowanie naszych zębów po każdym posiłku. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Z pewnością o tym, aby przynajmniej raz w roku wybrać się do stomatologa na przeprowadzenie zabiegów higienizacyjnych, takich jak skaling i piaskowanie.

Dobosz Implanty Zębów
aleja Piastów 3
70-325 Szczecin
+48 91 485 02 74
www.doboszimplanty.pl