Implant dentystyczny - proces umieszczania implantu dentystycznego

Implant dentystyczny – proces umieszczania implantu dentystycznego

Implant dentystyczny – proces umieszczania implantu dentystycznego. Dentofobia to ładne słowo, choć niezbyt często używane w psychologii, ze względu na strach przed dentystami. W rzeczywistości tutaj możesz wyrazić swoje obawy dotyczące osoby, która powinna leczyć nasze zęby. Jednak w niektórych przypadkach nie da się uniknąć spotkania ze stomatologiem, ortodontą czy chirurgiem i musimy być przygotowani na to, co nas czeka. Jednym z takich momentów jest dopasowywanie implantów dentystycznych, dlatego prześledźmy ten proces od początku do końca, aby uzbrojeni w tę wiedzę móc racjonalnie poradzić sobie z naszymi obawami.

Kiedy mówimy o implantach dentystycznych, mamy na myśli całkowitą wymianę ubytku. Chodzi o wstawienie całego nowego zęba, a nie tylko fragmentu poprzedniego zęba, co też ma miejsce, stąd zamieszanie w nazewnictwie. Implanty dentystyczne składają się z trzech elementów: śruby (dosłownie implantu), ciała obcego, korony (tego, co postrzegamy jako ząb) oraz łącznika między nimi.

W najczęstszych przypadkach, gdy mamy do czynienia z utratą zęba, wystarczy wszczepić jeden implant zębowy, pomimo obecności pozostałego uzębienia. Nacięcie wykonuje się w dziąśle, a tkankę odwraca się na zewnątrz, aby chirurg mógł zobaczyć, gdzie zostanie umieszczony implant. Może wyglądać podobnie do usunięcia dolnego zęba mądrości i jest bardziej niepokojem niż realnym zagrożeniem dla cierpiącego.

Drugim krokiem jest użycie małego wiertła do opróżnienia go, tak aby ściśle przylegał do śruby. Miejsce to w medycynie nazywa się osteotomią i umożliwia umieszczenie implantu w kości. Taka sytuacja może powodować dyskomfort u pacjentów i naturalny lęk przed ciałami obcymi, dlatego należy zwrócić uwagę na fakt, że implanty zębowe są od samego początku całkowicie sterylne. Śruby są wykonane z tytanu i nie rdzewieją ani nie gniją. Wiercenie implantów dentystycznych jest bardzo precyzyjne, nie ma luk ani luzu, tak jak zdrowe zęby i korzenie.

Instalacja implantu dobiega końca, wystarczy oczyścić miejsce operacji. Zamontować łącznik gojący, aby umożliwić szybsze gojenie miejsca nacięcia. Warstwa gumy jest przyszyta wokół wspomnianego zaczepu, dzięki czemu nie zwisa luźno ani nie goi się w przypadkowych kierunkach. Wystające w ten sposób złącza są ledwo widoczne po wymianie na finalną wersję. Badania pokazują, że ludzie nie odróżniają implantów od prawdziwych zębów innych osób, więc nie ma się czym martwić.

Implanty dentystyczne – proces umieszczania implantu dentystycznego

Po wygojeniu miejsca operacji łącznik gojący jest usuwany i zastępowany prawie niewidocznym łącznikiem, który łączy implant dentystyczny z koroną. Korony dentystyczne to rzeczy, które widzimy na co dzień, rzeczy, których używamy do gryzienia, żucia, uśmiechania się i wszystkich innych czynności, które skłaniają nas do operacji. Niestety gotowe implanty zębowe mogą ulec uszkodzeniu po zabiegu. Czas potrzebny na dostosowanie się do nacisku szczęki, obecności innych zębów i kształtu kości różni się w zależności od osoby.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, implanty dentystyczne mogą nam służyć do końca, a jeśli będziemy dbać o higienę jamy ustnej, nie napotkamy żadnych uszkodzeń mechanicznych ani późniejszych błędów w instalacji nowych implantów. Większość operacji kończy się sukcesem, zdecydowana większość faktycznie, ale niewielki odsetek nadal prowadzi do nieprzyjemnych powikłań. Musimy zrozumieć te powikłania, jeśli chcemy wiedzieć, jak operacja wpływa na nasze życie.

Implant dentystyczny - proces umieszczania implantu dentystycznego

Implant dentystyczny – proces umieszczania implantu dentystycznego

Prawdopodobnie najczęstszym powikłaniem u pacjentów z implantami jest problem, za który nie odpowiada ani chirurg, ani producent implantu. Problemem jest degeneracja tkanki kostnej u nałogowych palaczy. Dla palacza, który kontynuował palenie siedem lat po operacji, prawie połowa śrub byłaby odsłonięta. Taki widok to jedno, ale skutki zdrowotne mogą być opłakane. Takie implanty dentystyczne nie tylko musiałyby zostać usunięte lub mogłyby same pęknąć, ale istniało duże prawdopodobieństwo, że nowe implanty dentystyczne nie będą mogły zostać wstawione bez przeszczepu kości.

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej – szczotkowanie, nitkowanie – może prowadzić do cofania się dziąseł. Chociaż dotyczy to dużej części populacji, często powoduje krwawienie dziąseł i nieprzyjemne uczucie swędzenia. W przypadku osób z implantami dentystycznymi może to dotyczyć wierzchołków tytanowych śrub i łączników. Takie poglądy są absurdalne i na pewno zwrócą uwagę i jeszcze bardziej zniszczą zęby.

Na zakończenie warto dodać, że na przestrzeni pięciu lat średnio 3% pacjentów implantologicznych doświadcza wyżej wymienionych problemów. Większość z nich jest wynikiem nieprzestrzegania zaleceń lekarskich, a kilka jest wynikiem wypadków i uszkodzeń mechanicznych. Jeśli będziemy słuchać naszych chirurgów i dbać o nasze zęby, chirurgia zostanie zaniedbana w naszym życiu, a nowe implanty zębowe z pewnością poprawią jakość naszego życia po drodze.