Ocieplenie dachu od wewnątrz – jak wykonać? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ocieplenie dachu ma mniej więcej takie samo znaczenie, jak izolacja termiczna ścian. Okazuje się, że w przypadku złej izolacji może uciekać od 10% do nawet 25% ciepła. Warto zwrócić uwagę na kilka niuansów, które z praktycznego punktu widzenia mogą mieć ogromne znaczenie. Jaki materiał do ocieplania dachu od wewnątrz wybrać? Jaka grubość izolacji termicznej będzie odpowiednia? Jak w praktyce wykonać ocieplenie poddasza? Dlaczego warto zdecydować się na ocieplenie dachu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Jaki materiał do ocieplania dachu od wewnątrz wybrać?
Kiedy decydujemy się na zakup materiału do izolacji poddasza, powinniśmy pamiętać o jednym ważnym aspekcie- będzie on umieszczany w przestrzeniach pomiędzy więźbą dachową. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, abyśmy wcześniej upewnili się, że całość będzie dokładnie wypełniona, a także czy płyty będą do siebie odpowiednio przylegały. Kluczowe jest również dotarcie do wszelkich załamań i narożników. W sytuacji, gdy materiał izolacyjny nie spełni wcześniej wspomnianych warunków, wówczas skuteczność naszych działań będzie znacznie niższa, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Powstałe szczeliny staną się mostkiem termicznym, a to właśnie przez nie będzie uciekać ciepło. Decydując się na twardą izolację, wypełnienie przestrzeni pomiędzy krokwiami będzie bardziej problematyczne, tym bardziej, jeśli nie chcemy pozostawić żadnych szczelin. W sytuacji, gdy kluczowe znaczenie ma dla nas ciepłe i energooszczędne poddasze, wówczas wybierzmy taki materiał, który nie będzie się rozwarstwiał. Wybierzmy ten sprężysty- wypełni on przestrzenie i spowoduje, że płyty będą do siebie odpowiednio przylegały, jednocześnie zachowają kształt i wymiary przez długi okres czasu. Ocieplenie dachu od wewnątrz to skomplikowany proces, który wymaga od nas cierpliwości i doświadczenia.
Jaka grubość izolacji termicznej będzie odpowiednia?
Ocieplenie dachu od wewnątrz nie należy do najłatwiejszych czynności. Inwestując w takie udogodnienie powinniśmy wybrać nie tylko sprawdzony produkt, ale również izolację o odpowiedniej grubości. Zalecane są wartości, które wynoszą od 25 do 30 centymetrów. Ze względu na koszty, w zdecydowanej większości przypadków ocieplenie wykonywane jest do wysokości krokwi. Specjaliści twierdzą, że decydując się na zwiększenie grubości izolacji o 10 cm jesteśmy w stanie poprawić izolacyjność cieplną o 40%. W ten sposób możliwe jest zaoszczędzenie pieniędzy przez wiele lat użytkowania danego budynku. Za jedno z najlepszych rozwiązań uznaje się na dzień dzisiejszy dwuwarstwowe ocieplenie wykonane z wełny mineralnej. Wykorzystując taki sposób izolacji możemy liczyć na to, że poddasze będzie energooszczędne, a ocieplenie dachu od wewnątrz zakończy się powodzeniem. Unikniemy również problematycznych mostków termicznych, które są zmorą.
Jak w praktyce wykonać ocieplenie poddasza?
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda ocieplenie dachu od wewnątrz w praktyce https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ . Wbrew pozorom wykonywane czynności nie należą do najłatwiejszych- powinniśmy zwrócić uwagę na kilka niuansów, które w praktyce mają ogromne znaczenie. Standardowa wysokość krokwi wynosi około 16 cm, natomiast zalecana grubość izolacji w przypadku energooszczędnego poddasza powinna mieć od 25 do 30 cm. Izolacja wykonywana jest dwuwarstwowo- w ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować wpływ mostków liniowych, jakimi są krokwie. Układ materiałów, które są stosowane w połaci dachowej, różnicuje się ze względu na sposób odprowadzania pary wodnej, która naturalnie wytwarzana jest przez mieszkańców. Przenika ona z pomieszczeń na zewnątrz, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. W praktyce popularnością cieszą się dwa rozwiązania: poddasza nieszczelne i szczelne dla pary wodnej.
Dlaczego warto zdecydować się na ocieplenie dachu?
Nie da się ukryć, że ocieplenie dachu od wewnątrz https://ocieplanie-dachow.com.pl/ to bardzo ważna czynność, na którą powinien zdecydować się niemalże każdy, komu zależy na utrzymywaniu ciepła wewnątrz. Okazuje się, że jest to jednak nie tylko skuteczna izolacja termiczna, ale również możemy liczyć na szereg innych korzyści. Struktura skalnej wełny ma satysfakcjonujące właściwości, które mogą tłumić dźwięki. Możliwe jest zatem pochłonięcie energii akustycznej, która to zostaje pochłonięta w warstwie skalnej wełny, jednocześnie ulega rozproszeniu. W ten sposób jesteśmy w stanie wyciszyć hałasy, które pochodzą z zewnątrz, wśród których wyróżnia się chociażby bębniący deszcz- jest on w sposób szczególny dokuczliwy w sytuacji, gdy pokrycie wykonane jest z blachy. Wełna mineralna jest także odporna na ogień, co jest szczególnie widoczne w przypadku dwuwarstwowego układu. Może mieć to ogromne znaczenie, jeśli doszłoby do ewentualnego pożaru. Ocieplenie dachu od wewnątrz jest zatem bardzo ważne, dlatego też powinniśmy się do tego przyłożyć w sposób szczególny.