Jak się leczy alkoholizm?

Jak się leczy alkoholizm?

Ośrodki leczenia alkoholizmu, zwłaszcza te państwowe są przepełnione. Dowodzi to tego, że alkoholizm jest problemem społecznym. Z chorobą alkoholową borykają się osoby w różnym wieku, bez względu na wykonywany zawód czy na status materialny. Jak się leczy alkoholizm? Należy zaznaczyć, że alkoholizm wymaga najczęściej pomocy specjalistycznej. Oczywiście terapia alkoholowa nie zawsze musi przebiegać w miejscu takim jak zakład zamknięty dla alkoholików. Czasami choremu wystarczy pomoc ambulatoryjna.

Jak przebiega ambulatoryjne leczenie alkoholizmu?

Jak się leczy alkoholizm?

Jak się leczy alkoholizm?

Jak już zaznaczono na wstępie, terapia alkoholowa zamknięta nie zawsze jest konieczna. Czasami wystarczającą pomoc może świadczyć przychodnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia. Zanim jednak przystąpi się do leczenia alkoholizmu, trzeba zdać sobie sprawę z istnienia problemu. Jeżeli problem uzależnienia od alkoholu dotyczy nas samych, warto zastanowić się nad swoim podejściem do alkoholu. Być może sięgamy po niego za często i spożywamy go w dużych ilościach. Problematyczne są także takie sygnały jak urwany film, agresja po spożyciu, a także chęć zaspokojenia głodu alkoholowego za wszelką cenę. Aby móc cieszyć się skuteczną terapią, osoba chora musi być więc świadoma problemu. Co jednak, jeśli to nie my sami jesteśmy uzależnieni, ale bliska nam osoba? Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak wspieranie osoby uzależnionej. Należy robić to jednak w sposób przemyślany i odpowiedzialny. W żadnym razie nie powinno się obwiniać osoby uzależnionej o swój stan. Niedopuszczalne jest wywoływanie kłótni, a także uczestniczenie w awanturach, które wywołał uzależniony. Mogłoby doprowadzić to do przemocy ze strony uzależnionego, co zawsze wiąże się z potencjalnym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia. Jeżeli wiemy, że mamy problem z alkoholem lub udało nam się uświadomić to bliskiej nam osobie, należy rozpocząć leczenie. Z powodzeniem można udać się na mityngi Anonimowych Alkoholików. Równolegle można udać się również na terapię do psychoterapeuty uzależnień. Psychoterapia alkoholowa na pewno uzmysłowi nam wiele ważnych kwestii. Nauczy nas również radzenia sobie z pokusami, w tym z tą najpoważniejszą dotyczącą sięgnięcia po alkohol.

Leczenie alkoholizmu w ośrodku zamkniętym

Terapia przeciwalkoholowa prowadzona ambulatoryjnie nie zawsze wystarcza. Jeżeli problem uzależnienia jest bardzo poważny, konieczne może okazać się leczenie w ośrodku zamkniętym. Jak zaś przebiega leczenie zamknięte alkoholizmu? Otóż pierwszym etapem jest detoks alkoholowy. Należy bowiem oczyścić organizm osoby uzależnionej ze wszelkich pozostałości alkoholu. W przeciwnym bowiem razie terapia może zakończyć się niepowodzeniem. Odtrucie organizmu odbywa się pod czujnym okiem doświadczonych lekarzy internistów oraz psychiatrów. Wyrównuje się również poziom elektrolitów w organizmie osoby chorej. Leczenie alkoholizmu to również terapia, zarówno ta grupowa jak i indywidualna. Zamknięte ośrodki dla alkoholików to miejsca, w których chory znajdzie wsparcie nie tylko w personelu medycznym, ale również w innych pacjentach. Na terapii grupowej dzielą się oni sposobami radzenia sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol. Podczas sesji indywidualnych z terapeutą możliwa jest rozmowa o własnych rozterkach. Być może uda nam się wypracować nowe, bezpieczne sposoby radzenia sobie z własnym uzależnieniem. Jeżeli to nie my leczymy się w ośrodku, ale robi to bliska nam osoba, pamiętajmy o tym, aby ją wspierać. Można zdecydować się na odwiedziny, ale tylko wówczas, gdy lekarz wyraża zgodę. Czasami odseparowanie się od rodziny jest wskazane, aby leczenie mogło zakończyć się powodzeniem.

Ośrodek państwowy czy prywatny?

Co to jest alkoholizm objawy – co warto na ten temat wiedzieć?

Wiele osób uzależnionych oraz współuzależnionych zastanawia się nad tym, czy lepiej zdecydować się na terapię w ośrodku państwowym czy zamkniętym ośrodku prywatnym dla alkoholików. Nie da się udzielić na to pytanie odpowiedzi jednoznacznej. Obydwa rozwiązania mają zarówno pewne plusy jak i minusy. Jeśli chodzi o ośrodek państwowy, bywa, że ciężko jest się do niego dostać. Ponadto, takie ośrodki nierzadko są przepełnione. Nie ulega wątpliwości, że w państwowych ośrodkach nie będzie można liczyć na tak dobrą opiekę jak w ośrodkach prywatnych. Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu są zdecydowanie wygodniejsze. Personel poświęca pacjentom więcej uwagi, gdyż ośrodki te rzadko kiedy są przepełnione. Prywatna terapia alkoholowa nie różni się jednak mocno od tej, która ma miejsce w ośrodku państwowym. Tu również chory poddawany jest detoksowi, który nierzadko bywa bardzo nieprzyjemny. W prywatnych ośrodkach terapia może być jednak prowadzona częściej. Nierzadko również chory ma możliwość uczestnictwa w ciekawych warsztatach czy w interesujących formach terapii zajęciowej. Mowa tu między innymi o zajęciach z malarstwa oraz o zajęciach tanecznych. Ośrodki państwowe ulokowane są zazwyczaj w atrakcyjnych wizualnie miejscach. Jeśli znajdują się one z dala od miejskiego zgiełku, chory może wyciszyć swój umysł. Kontakt z naturą niezwykle pomaga alkoholikowi w walce ze swoim uzależnieniem.