Jak wystąpić o rozwód - do kogo warto zwrócić się o pomoc

Jak wystąpić o rozwód – do kogo warto zwrócić się o pomoc

Rozwód – jak się przygotować do tego wydarzenia? Dla wielu osób jest to trudny i bardzo emocjonalny czas. Dlatego też warto znaleźć dobrego prawnika, specjalistę od spraw rozwodowych, który pomoże nam załatwić wszystkie niezbędne dokumenty oraz będzie reprezentował nas w sądzie. Gdzie szukać prawnika, kancelarii oraz z czyjej pomocy możemy skorzystać? Jak wystąpić o rozwód – do kogo warto zwrócić się o pomoc?

Postrzeganie małżeństwa oraz rozwodów jeszcze kilkadziesiąt lat temu – co zmieniło się od tamtego czasu?

Wspólne życie z drugim człowiekiem i tworzenie związku małżeńskiego dla wielu osób jest bardzo ważnym elementem budującym rodzinną, codzienną rzeczywistość. Pobieranie się wciąż jest popularną formą związku osób, chociaż warto zauważyć, że coraz więcej osób w społeczeństwie preferuje życie, które nie posiadałoby formalnych, małżeńskich ram. Co istotne w tej materii, możemy zauważyć, że z roku na rok przybywa coraz więcej par, które decydują się o zakończeniu małżeństwa poprzez wystąpienie z pozwem rozwodowym. Z czego wynika fakt zdecydowanie zwiększonej liczby rozwodów niż miało to jeszcze miejsce kilkadziesiąt lat temu? Oczywiście istotną kwestią była zmiana kulturowa i otwarcie się tradycyjnego społeczeństwa na liberalizację związków. Warto zauważyć również, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie przez całe swoje życie trwali w małżeństwach. Rozwód w powszechnej świadomości społecznej nie był brany pod uwagę, bowiem wówczas mówiono o tym, że ślub bierze się na całe życie.

Rozwód rodziców i przyznanie opieki nad dziećmi

Jak wystąpić o rozwód - do kogo warto zwrócić się o pomocDzisiaj jednak dzięki zwiększonej powszechności i świadomości ludzi, że rozwód nie jest czymś nadzwyczajnym, coraz więcej osób kiedy związek zaczyna się psuć, decyduje się na formalne rozstanie. Rozstania często poprzedzone są separacją lub terapią, kiedy to para stara się pracować nad wspólną relacją, jeśli chce wciąż budować związek i kontynuować go. Znacznie większy problem pojawia się w rodzinach, gdzie mamy do czynienia z przemocą lub dochodzi do zdrady jednego z małżonków. Wówczas sam proces z koniecznością orzeczenia o winie może okazać się zdecydowanie trudniejszy i dłuższy. Tym bardziej w przypadku gdy rodzice posiadają dzieci i walczą w sądzie o utrzymanie opieki nad nimi. Niestety niejednokrotnie dochodzi do zjawiska alienacji rodzicielskiej. Polega ona na tym, że jeden z rodziców podświadomie czując urazę, złość – negatywne emocje względem drugiego rodzica, stara się alienować dziecko od niego, ograniczać kontakty lub stara się zdyskredytować go w oczach dzieci. Jest to bardzo niewłaściwie i prowadzi do dalszych dysfunkcji rodzinnych. Łączenie roli małżonka z rolą ojca czy matki przy sytuacji rozwodowej to bardzo złożone zagadnienia, nad którymi musimy się pochylić, jeśli rozważamy wzięcie rozwodu z partnerem.

Pomoc prawna przy przeprowadzaniu rozwodu

W wielu przypadkach rozwody nie są swoistą batalią, którą muszą stoczyć małżonkowie, a polubownym rozstaniem się na gruncie formalnym. Dlatego też kiedy dwoje ludzi stwierdza, ze przychodzi ten moment, kiedy chcemy, by każdy poszedł własną, indywidualną ścieżką, należy wystąpić do sądu o rozwód. Jak to zrobić? Tutaj przyda nam się pomoc sprawdzonego i dobrego prawnika. Prawnik od rozwodów może wyjaśnić nam wszystkie niezbędne formalności oraz przygotować odpowiednie pisma do sądu, których wypełnienie jest koniecznością. Jak znaleźć dobrego prawnika?

Reprezentacja w sądzie przez adwokata – gdzie szukać specjalistów, którzy pomogą przejść przez proces?

Tutaj z pomocą może nam przyjść profesjonalna kancelaria prawnicza od rozwodów. Zarówno w większych, jak i w mniejszych miejscowościach na mapie Polski znajdziemy tego rodzaju kancelarie zrzeszające prawników zajmujących się prawem rozwodowym. Kancelaria od rozwodów to miejsce, gdzie możemy poznać naszego adwokata, który jednocześnie będzie nas reprezentował w sądzie. Rozprawy dla wielu osób są momentem bardzo stresogennym w życiu, wzbudzają wiele emocji. Dlatego też posiadanie u swojego boku profesjonalistę – prawnika, który będzie czuwał nad przebiegiem naszej sprawy, to dodatkowy bodziec budujący naszą pewność siebie.

Długość trwania procesu rozwodowego

Wiele osób zastanawiających się nad rozwodem, ma wiele obaw i wątpliwości. Zastanawia się nad tym jak będzie wyglądał przebieg sprawy, ile potrwają wszystkie rozprawy sądowe oraz jakie mogą być koszty związane ze spotkaniami w sądzie. W tej materii również świetnie sprawdzą się adwokaci od rozwodów, którzy w swojej karierze przeprowadzali wiele różnych spraw rozwodowych właśnie i reprezentowali klientów zarówno w rozwodach bez konieczności orzekania o winie, a także w zdecydowanie trudniejszych do rozstrzygnięcia procesach, które trwały zdecydowanie dłużej. Proces rozwodowy i jego długość będą zależne w dużej mierze właśnie od tego czy małżonkowie chcą się rozwieść polubownie czy też nie.