Rolety rzymskie czy austriackie — co wybrać?

Szukając porządnego systemu do osłony okien w naszym mieszkaniu, do wyboru mamy wiele różnych produktów. Wszystko zależy od tego, co jest dla nasz najważniejsze — skuteczne osłonięcie okna, czy estetyczny wygląd wybranych rolet. Jeśli bardziej interesuje nas ten drugi aspekt, warto rozważyć zakup zasłon rzymskich lub austriackich. Te pierwsze estetycznie fałdują się, gdy je podnosimy. Poszczególne modele mogą różnić się między sobą wykończeniowymi oraz niektórymi specyficznymi elementami dekoracyjnymi. Z kolei rolety austriackie stanowią bardziej dekoracyjną opcję, z która z powodzeniem może zastąpić eleganckie zasłony lub firany. Podobnie jak modele rzymskie, nie tracą swojego uroku, gdy je podnosimy. Tkanina, z której została wykonana zasłona, zbiera się w fałdy tylko na dole — góra pozostaje gładka. W ten sposób uzyskujemy niezwykle elegancki efekt wizualny. Rolety rzymskie czy austriackie — co wybrać?

Z czego wynika popularność rolet rzymskich?

Wiele osób decyduje się wybrać właśnie te rolety, żeby osłonic swoje okna. Sprawdzają się w również w roli zdobienia. Cechują się niezwykłym bogactwem możliwości aranżacyjnych, wynikającym między innymi z nieprzeciętnej ilości dostępnych tkanin. Tego typu rolety mogą być wykonane z rozmaitych materiałów i posiadać różne wzory. Bez problemu znajdziemy zarówno modele pasujące do wnętrz rustykalnych, jak i nowocześnie urządzonych mieszkań. W niektórych sklepach możemy sami dostarczyć ciekawych wzorów, które mają zostać naniesione na tkaninę rolet. Tym, co odróżnia wariant rzymski od innych typów zasłon, jest wygląd tkaniny, po jej podniesieniu. Dopiero wtedy możemy poznać pełne możliwości dekoracyjne tego rozwiązania. Efektownie wyglądające fałdowane tkaniny sprawdzają się w rozmaitych wnętrzach.

Wiele nowoczesnych mieszkań pozbawionych jest standardowych otworów okiennych. Coraz częściej skuteczne zasłonięcie okien jest trudnym zadaniem. Wybrana metoda musi być nie tylko właściwie dopasowana, ale także sprawdzać się w roli dekoracji. Pod tym względem rolety rzymskie są dobrym wyborem. Bez problemu można je szyć na wymiar, przy czym ze względów technicznych nie wolno przekroczyć maksymalnych ich wartości. Kupując rolety rzymskie nie musimy martwić się o to, jak utrzymamy je w czystości. Skład oraz struktura tego rozwiązania pozwala na bezproblemowe pranie tkanin. Producent dołącza do swojego produktu instrukcję, w której znajdziemy informacje na temat właściwego sposobu czyszczenia rolety. Wszystko zależy od składu i właściwości materiałów, z których zostały wykonane zasłony. Wszystko to musimy wziąć pod uwagę, aby uniknąć ich uszkodzenia podczas prania.

Czym różnią się poszczególne systemy rolet rzymskich z falbanami?

Na naszą uwagę zasługuję rolety z falbaną klasyczną lub prostą. Wykorzystują tradycyjny mechanizm sznurkowy lub koralikowy do podciągania tkanin. Ich maksymalna wysokość nie przekracza 35 cm po podniesieniu. Dolna część roleta wykończona jest właśnie za pomocą swobodnie zwisającej falbany. Taki system montujemy przede wszystkim na suficie lub ścianie. Ewentualnie możemy zdecydować się na bezinwazyjną instalację na ramie okna. Falbany są szczególnie pomocne, jeśli zależy nam na optycznym wydłużeniu naszych zasłon. Model klasyczny oznacza falowaną falbanę, która efektywnie nadaje wiosennego klimatu każdemu wnętrzu. Taki rolety przydadzą nam się przy dekorowaniu kuchni bądź jadalni. Ciekawym pomysłem jest użycie ich w naszej antresoli lub na werandzie. Dobrze współgrają z pastelową kolorystyką oraz dodatkiem stylistycznych elementów tekstylnych. Tego typu falbany mają swój stały przebieg. Oznacza to, że wybierając taki system rolet rzymskich, nie można zamawiać produktu węższego niż 60 cm. Natomiast falbany proste stanowią bardzo eleganckie rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach urządzanych w stylu minimalistycznym oraz skandynawskim. Z powodzeniem zastąpią bardziej tradycyjne zasłony wolnowiszące.

Które rolety austriackie najlepiej kupić?

Austriackie rolety wykonywane są z typowych tkanin zasłonowych. Decydując się na to rozwiązanie, będziemy mieli do wyboru wiele stylów, wzorów oraz barw. To, który materiał należy wybrać, zależy od kilku istotnych czynników. Musimy przede wszystkim uwzględnić wygląd i styl, w jakim urządziliśmy nasze mieszkanie. Materiały takie jak organza, tafta oraz ewentualnie lekki żakard, doskonale pasują do dostojnych wnętrz barokowych. Natomiast osoby preferujące styl bardziej rustykalny, powinny wybrać grubą bawełnę z kwiecistym wzornictwem. O wiele łatwiej będzie się ona pofałdowała. Nie każda tkanina będzie pasowała do każdego projektu rolety — duże znaczenie ma jego złożoność. Chodzi mianowicie o to, czy zamierzamy używać samych rolet, czy też zamierzamy połączyć je z zasłonami lub firanami. Rolety wykonane z organzy dobrze komponują się z jedwabnymi zasłonami. Musimy jednak zadbać o wybranie odpowiednio grubego materiału. Warto także ustalić, jaką rolę mają w naszym domu pełnić dane zasłony. Jeśli chcemy efektywnie zacieniować pomieszczenie i utrudnić dostęp promieniom słonecznym, wybieramy grubsze tkaniny.