Czy warto kupić laptopa do grania w gry komputerowe?

Czy warto kupić laptopa do grania w gry komputerowe?

Mylą się ci, którzy uważają laptopy za urządzenia przeznaczone wyłącznie do pracy. Współczesne komputery mobilne są w stanie odpalić nawet najbardziej wymagające gry komputerowe. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na zakup laptopa, aby nie być zmuszonym do grania wyłącznie przy swoim biurku. Jednakże podczas kupowania efektywnej maszyny gamingowej musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Czy warto kupić laptopa do grania w gry komputerowe?

Solidna karta graficzna to podstawa każdego laptopa do grania

Każdy laptop jest wyposażony w kartę graficzną zintegrowaną z procesorem. W zupełności wystarczy ona dla przeglądania internetu, czy też oglądania filmów. Jeśli chcemy jednak grać w gry komputerowe, musimy wybrać model posiadający dedykowany układ graficzny. Bez tego podzespołu nie ma mowy o komputerze gamingowym. Tutaj musimy dokonać wyboru pomiędzy produktami firmy AMD i Nvidia. Obecnie największą popularnością cieszą się karty wydawany przez tego drugiego producenta. Zanim jednak wybierzemy konkretny model, musimy sprecyzować nasze oczekiwania i ustalić ile jesteśmy gotowi wydać na kartę graficzną. Nie wolno zapomnieć o tym, czy dany produkt posiada wystarczająco duża ilość pamięci RAM. Przykładowo, dopiero 4 GB RAM pamięci karty pozwoli nam na płynną grę w Full HD.

Czy warto kupić laptopa do grania w gry komputerowe?Interesują nas wyłącznie starsze i tym samym mniej wymagające gry? W takim razie w zupełności wystarczy podstawowa konfiguracja oparta o Nvidia Geforce MX150. Z takim laptopem spokojnie odpalimy tego typu tytuły w rozdzielczość HD. Jeśli jednak chcemy móc uzyskać płynną animację w Full HD przy 30 FPS będziemy potrzebowali prawdziwego gamingowego komputera mobilnego. Będziemy potrzebowali co najmniej GeForce GTX 1050 lub GeForce GTX 1050Ti. Ewentualnie możemy wybrać GeForce GTX 1650. Należy mieć na uwadze, że o ile te karty zapewnia nam płynną rozgrywkę, z pewnością nie na najwyższych ustawieniach. Więc jeśli zależy nam na doświadczaniu gier w wysokich detalach, przyjdzie nam dobrać droższą kartę graficzną. Dobrym przykładem są Geforce GTX 1060, GeForce GTX 1660Ti oraz Geforce RTX 2060. Nasz wybór zależy przede wszystkim od tego, ile pieniędzy jesteśmy gotowi wydać. Osoby dysponujące większym budżetem powinny rozważyć zakup laptopów z GTX 1070 albo GTX 1080. Z takim sprzętem spokojnie zagramy na najwyższych detalach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wybrali modele z kartami AMD.

Po czym poznać mocny procesor?

Oprócz karty graficznej laptop do grania musi posiadać także solidny procesor. To właśnie kombinacja tych dwóch podzespołów zadecyduje o możliwościach naszego komputera. W przypadku parametrów technicznych CPU, na uwagę zasługuje między innymi ilość rdzeni. Do grania w obecne tytuły, cztery rdzenie to absolutna podstawa. Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę na częstotliwość taktowania. W wydajnych procesorach powinna przekraczać 2000 MHz w trybie bazowym i osiągać poziom 4000 MHz w trybie Turbo. Intel ma w zwyczaju oznaczać swoje procesory przy użyciu specjalnych liter. Ich znajomość pozwoli nam odróżnić wydajne modele od tych, które nie powinny znaleźć się w laptopach graczy. W przypadku procesorów z serii Core i5, Core i7 i Core i9 najwydajniejsze jednostki posiadają oznaczenie H lub HQ. Z kolei litera K na końcu nazwy wyróżnia modele z odblokowanym mnożnikiem. Wyłącznie takie podzespoły możemy podkręcać i zwiększyć częstotliwość taktowania. Wzrost tej wartość przekłada się na ogólną poprawę wydajności procesora. Z kolei litery Y oraz U sygnalizują modele energooszczędne. Są one przeważnie używane w ultrabookach oraz laptopach do ogólnych zastosowań. O ile energooszczędność to atrakcyjna cecha, są one za słabe, aby sprostać wymaganiom maszyny do gamingu. W przypadku procesorów również firma AMD wydała ciekawą serię układów Ryzen. Cechują się dobrą wydajnością w połączeniu z niższymi cenami niż produkty firmy Intel.

O czym jeszcze pamiętać wybierając laptop do grania w gry komputerowe?

Potężne podzespoły komputerowe generują dużą ilość ciepła. Aby zapobiec przegrzaniu się maszyny, musi ona posiadać sprawny system chłodzenia. Powinien utrzymywać temperaturę karty graficznej i procesora na poziomie, który gwarantuje pełne wykorzystanie ich możliwości przy zachowaniu stabilności działania. Jeśli chłodzenie nie zapewnia wystarczająco niskiej temperatury, nasz laptop doświadczy zjawisko throttlingu. Polega ona na automatycznym obniżeniu częstotliwości taktowania. Uchroni to nasze podzespoły przed przegrzaniem, ale przypłacił to drastycznym spadkiem wydajności. Do chłodzenia często używane są wentylatory. Niewłaściwie wybrane poskutkują hałaśliwym szumieniem, które będzie nas dekoncentrować podczas używania laptopa. Producenci używają różnych rozwiązań, aby zapewnić cicha prace wentylatorów. Mogą stosować miedziane przewody odprowadzające ciepło, specjalne płytki, które je wchłaniają, czy też dodanie dodatkowego, bardziej wydajnego wentylatora. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne podkładki chłodzące pod laptopy. Nie tylko ochłodzą nasz komputer, ale także uchronią nasze kolana przed oparzeniem.