Ciekawe kierunki studiów, na które warto się zdecydować

Ciekawe kierunki studiów, na które warto się zdecydować

Ciekawe kierunki studiów, na które warto się zdecydować: wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego wielu nowych studentów przekroczy bramy polskich uczelni. Ogromny wybór kierunków studiów sprawia, że każdy chętny znajdzie coś dla siebie. Tymczasem wybór kierunku studiów to nie tylko kwestia zainteresowań, ale i perspektyw na rynku pracy. Sporo kierunków nie daje bowiem dobrego przygotowania zawodowego, przez co absolwentom ciężko jest uzyskać zatrudnienie. Dobrze więc wiedzieć, jakie kierunki w dzisiejszych czasach warto studiować.

Profil medyczny

badania geologiczne gruntu SzczecinWszelkie kierunki medyczne są w cenie już od dawna. Oczywiście dostać się na medycynę to nie lada sztuka, jednak aby wykonywać zawód medyka niekoniecznie trzeba zostać lekarzem. Uczelnie oferują takie kierunki studiów jak pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, dietetyka czy fizjoterapia. Kierunków medycznych powstaje z roku na rok coraz więcej, a dodatkowo są one ściśle ukierunkowane na wykonywanie konkretnego zawodu. Drastyczny spadek zainteresowania kierunkami medycznymi sprawił, że na rynku brakuje specjalistów. Osoby, które nie dostały się na medycynę, nie chcą próbować swoich sił w innych zawodach medycznych. Problem narasta z roku na rok, gdyż większość z nas potrzebuje fachowej opieki medycznej, za którą jesteśmy gotowi nawet zapłacić. Aby studiować na uczelni medycznej konieczne jest zainteresowanie biologią i chemią, które będą przewijać się w różnych formach przez całe studia. Dodatkowo do tej pracy trzeba czuć powołanie. Jest to bowiem praca ściśle ukierunkowana na ludzi, dlatego nie wystarczy wykorzystywać jedynie suchej wiedzy medycznej, którą zdobędziemy na studiach. Koniecznie jest także poczucie empatii, współczucia i umiejętności pracy w grupie. Osoby bez powołania zwykle nie potrafią odnaleźć się w pracy medyka, przez co szybko czują wypalenie i niechęć do medycyny. Warto jednak studiować kierunki medyczne, gdyż po pierwsze bez problemu znajdziemy po nich pracę, a po drugie praca ta zwykle jest dobrze płatna. Oczywiście praca w państwowych instytucjach zawsze będzie mniej opłacalna, jednak można z powodzeniem łączyć ją z pracą w punktach prywatnych.

Geologia i geografia

Ciekawe kierunki studiów, na które warto się zdecydowaćKierunki takie jak geologia czy geografia to niedoceniane ścieżki kariery zawodowej. Tymczasem stwarzają one możliwości, gdyż coraz większą wagę przywiązuje się do ekologii i znalezienia takiego sposobu gospodarowania zasobami ziemskimi, aby żyć jak najbardziej w zgodzie z naturą. Pod tym kątem dobrą specjalizacją jest geologia złożowa. Idąc w kierunku geologii złożowej trzeba posiadać takie umiejętności jak myślenie analityczne oraz łączenie ze sobą faktów. Geologia złożowa zapewnia pracę nie tylko w kopalniach, które tradycyjnie znajdują się głównie na Śląsku, ale również w innych miejscach na świecie. W Polsce geologia złożowa nie jest jeszcze bardzo popularnym kierunkiem studiów, natomiast w Europie i na świecie działają całe zespoły badawcze, których zadaniem jest analizowanie opłacalności wykopów oraz ekologicznego wykorzystania pozyskanych surowców. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby studiować geologię złożową, dobrym wyborem będzie geografia, która pozwala na zatrudnienie w szkołach, biurach podróży, a także instytucjach badawczych na całym świecie.

Usługi geotechniczne:

Filologia obca

Znajomość języków obcych to w dzisiejszych czasach podstawa. Pomimo, iż w innych językach potrafi mówić niemal każdy z nas, profesjonalna ich znajomość wciąż zarezerwowana jest tylko dla wybranych. Tymczasem napisanie profesjonalnego pisma, przetłumaczenie tekstu czy nauczanie języka obcego wymaga ogromnych umiejętności językowych. Można je nabyć na kierunku studiów, jakim jest filologia obca. Tradycyjnie na polskich uczelniach można studiować filologię angielską, niemiecką, francuską czy hiszpańską. Są to najpopularniejsze kierunki studiów w tej dziedzinie, jednak o wiele bardziej pożądana jest znajomość języków egzotycznych, a te można studiować na niewielu uczelniach. Języki skandynawskie są bardzo cenione przez pracodawców, tak samo jak języki azjatyckie. Tymczasem w Polsce wciąż brakuje specjalistów w tych dziedzinach, którzy mogliby nauczać języka na poziomie akademickim. Dlatego też jeżeli myślimy o studiowaniu filologii obcej, musimy posiadać bardzo dobre wyniki egzaminów maturalnych. Powodem jest znacznie ograniczona ilość miejsc na tych kierunkach studiów. Dodatkowo zwykle nie można ich studiować w formie zaocznej lub na uczelniach prywatnych. Jako filolodzy możemy pracować w bardzo wielu miejscach. Przede wszystkim możemy nauczać w szkole, pracować w biurze tłumaczeń bądź jako tłumacz w instytucji państwowej. Dobrym rozwiązaniem jest też znalezienie pracy w korporacji, jednak często sama znajomość języka (zwłaszcza popularnego, takiego jak angielski czy niemiecki) to za mało. Trzeba także posiadać dodatkowe umiejętności, na przykład w zakresie IT czy księgowości. Język obcy niewątpliwie umożliwi nam jednak znalezienie pracy, na początek choćby na najniższym stanowisku. Z czasem możemy przecież zacząć podnosić swoje kompetencje w wybranej dziedzinie.