Na skutek pojawienia się pandemii Koronawirusa – Sars-CoV-2 wzrosło zainteresowanie nie tylko tym jak prawidłowo dbać o higienę i myć ręce, ale też, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim w najbliższym otoczeniu. Na skutek pojawienia się pandemii wzrosło znaczenie wszechstronnej dezynfekcji przedmiotów i pomieszczeń zarówno wobec wirusów jak i grzybów czy bakterii, które do tej pory nie stanowiły większego zagrożenia dla ludzkiego organizmu. Jednakże sytuacja zmieniła się w czasie pandemii. Czy ozonowanie pomaga w walce z koronawirusem? Obecnie ozonowanie pomieszczeń stanowi jedną z bardziej skutecznych alternatyw by szybko i łatwo pozbyć się wirusa zarówno z powierzchni codziennego użytku, jak i ciała czy odzieży wierzchniej.
Czym jest ozonowanie i dlaczego jest tak skuteczne?
Ozonowanie należy do procesów utleniania. Za sprawą tego procesu w pomieszczeniu dochodzi do pełnej sterylizacji znajdujących się tam przedmiotów i powierzchni. Oczyszczeniu ulega powietrze, zarówno z nieprzyjemnych zapachów jak i warstw, których dotykami, a gdzie osiadają bakterie oraz wirusy. Ozonowanie przedmiotów wówczas działa na takiej samej zasadzie jak dezynfekcja wody. Ozon oczyszcza żywność, przedmioty codziennego użytku itp. z wszelkich zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów. Siłą ozonu jest jego doraźna skuteczność w walce z wirusem. Odkażający gaz produkuje się na miejscu wymagającym oczyszczenia. Używa się do tego specjalistycznego generatora. Generator wyposażony w silnik, wytwarza na miejscu potrzebną do odkażenia ilość ozonu, która następnie oczyszcza pomieszczenie. Ozon jest skuteczny w walce nie tylko z odkażaniem przedmiotów, ale też z pleśnią i pomaga zlikwidować nieprzyjemny zapach.
Czy ozon działa w przypadku Sars-CoV-2?
O skuteczności ozonu w walce z wirusem może świadczyć jego powszechne wykorzystanie przez pracowników służby zdrowia. Ozon jest silnym utleniaczem, w kontakcie z wirusami uszkadza je i eliminuje ryzyko wystąpienia zakażenia. Najlepszym dowodem jego skuteczności jest stosowanie ozonu jako głównego środka dezynfekcyjnego podczas pandemii. Obowiązkowym ozonowaniem przedmiotów poddane zostały karetki, miejsca użytku publicznego, szkoły i przedszkola oraz wnętrza autobusów, a także przedmioty takie jak telefony i klucze. Ozon działa nie tylko jako skuteczny środek do odkażania miejsc o otwartej przestrzeni, ale też ze względu na szeroko znane właściwości aseptyczne i biobójcze jest unikalnym gazem do wyjaławiania pomieszczeń. Skutecznie zapobiega ingerencji wirusa w przychodniach, gabinetach lekarskich i szpitalach oraz w gabinetach dentystycznych. Na korzyść ozonu przemawia także fakt, że jest niezwykle skuteczny w przypadku wirusów, to nie ma możliwości, by wyrządził trwałe szkody dla ludzkiego organizmu przy nadmiernym wystawieniu i wchłonięciu.
O czym należy pamiętać podczas ozonowania pomieszczenia?
Ozonowanie jak każdy proces, który wykonuje się sporadycznie, wymaga zastosowania koniecznych środków ochronnych i działań, które powinny uchronić przed potencjalnym wystąpieniem negatywnych reakcji na działanie ozonu. Ozonowanie należy powierzyć wyszkolonym pracownikom, które posiadają odpowiedni do przeprowadzenia odkażania pomieszczeń sprzęt. Ozonowanie przedmiotów i pomieszczeń nie jest w pełni bezpieczne dla człowieka. Samo wystawienie się na działanie gazu może podrażniać spojówki i wywołuje kaszel lub też trudności w oddychaniu. Zaś u osób chorujących na astmę dochodzi do zwiększenia intensywności pojawienia się ataków. Innym niepożądanym objawem jest spadek dostępnego w powietrzu tlenu, a co za tym idzie, spada ciśnienie tętnicze krwi. Stąd ważne jest, by ozonowanie prowadzone było przez specjalistów dysponujących wymaganymi zabezpieczeniami oraz posiadających specjalistyczne urządzenia pomiarowe. Urządzenia rejestrują poziom pojawiającego się w pomieszczeniu ozonu i reagują gdy nastąpi jego nadmierne stężenie. Także wszelka obecność zwierząt i roślin jest niewskazana. Ozon jest niebezpieczny także dla nich. Kluczowe jest też, by po ozonowaniu otworzyć okna i dać czas, by nagromadzony ozon mógł opuścić pomieszczenie. Wystarczy pół godziny wietrzenia. Nie jest jednocześnie wskazane, by nawet do czterech godzin od ozonowania przedmiotów i pomieszczeń wystawić się na działanie ozonu. Ponowne wejście jest możliwe jednak dopiero po uprzednim określeniu stężenia ozonu.
Jak długo może trwać ozonowanie?
Skuteczność ozonowania zależy od kilku czynników. Oczyszczanie pomieszczenia musi trwać minimum pół godziny, przy czym czas ten jest w dużej mierze uzależniony od gabarytów miejsca. Ilość użytego ozonu może się też różnic w zależności tego, czy ozonowanie przedmiotów będzie wymagało użycia większego stężenia ozonu oraz, czy pomieszczenie, w którym się znajdują, jest w pełni szczelne. Aby ozonowanie uznać za satysfakcjonujące, należy poddać go odkażaniu przez czas co najmniej godziny. Warto jednak pamiętam, że choć ozonowanie pozwala na pozbycie się bakterii i wirusów, nie zapewnia ciągłej ochrony. Dlatego nawet udane ozonowanie po kilkunastu dniach w czasach pandemii może okazać się konieczne do powtórzenia dla zapewnienia ciągłego bezpieczeństwa.