Doradca finansowy

Doradca finansowy

Często zmuszeni jesteśmy do podjęcia trudnych decyzji finansowych. Nie tylko są one bardzo odpowiedzialne, ale dodatkowo świat finansów ulega dynamicznym zmianom. Błędne wybory sprawiają, że istnieje prawdopodobieństwo poniesienia stosunkowo wysokich kosztów. W związku z tym coraz większa liczba osób decyduje się na skorzystanie z usług doradcy finansowego. Zawód ten cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Kim jest doradca finansowy? Czym się zajmuje? Dlaczego warto się na niego zdecydować? Ile zarabia doradca finansowy? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Kim jest doradca finansowy?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, kim tak właściwie jest doradca finansowy. Otóż jest to dość charakterystyczny zawód, który to wykonywany jest przez osoby niezależne, które nie są związane z konkretną instytucją finansową. Są to profesjonaliści w swoim fachu, których głównym zadaniem jest przekazanie merytorycznej wiedzy w zakresie ochrony majątku. Z całą pewnością można zatem stwierdzić, że jest to wszechstronnie wykształcony specjalista, który robi wszystko co w jego mocy, aby zagwarantować klientowi bezpieczeństwo finansowe. Analizuje potrzeby, dobiera najlepsze produkty do realizacji celów finansowych, gwarantuje płynność finansową, jednocześnie przygotowuje klienta do tego, aby mógł korzystać z instytucji finansowych na własną rękę. Jest to osoba, która ponosi ogromną odpowiedzialność, z tego powodu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, z czyich usług będziemy korzystać.

Czym zajmuje się doradca finansowy?

Doradca finansowyPrzede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że doradztwo finansowe to stosunkowo rozbudowany sektor. W konsekwencji problematyczne jest jednoznaczne określenie, czym zajmuje się taka persona. Część z nich skupia się na różnorodnych produktach finansowych, w sposób szczególny na kredytach. Inni natomiast doradzają w zakresie produktów inwestycyjnych. Podstawowym ich zadaniem jest znalezienie możliwie najlepszych propozycji, które umożliwią zaoszczędzenie środków finansowych. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że część doradców finansowych oferuje produkty finansowe poszczególnych instytucji- wówczas pracują jako pośrednicy. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że najlepsi specjaliści są w stanie spojrzeć na finanse w sposób kompleksowy. Są oni poniekąd merytorycznym wsparciem w różnorodnych okresach życia. W konsekwencji zarządzenie finansowymi zasobami będzie wydajniejsze. Doradca finansowy zajmuje się następującymi usługami i produktami: kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, refinansowanie kredytu, karty kredytowe, lokaty kredyty konsolidacyjne, kredyty konsumenckie, konto osobiste i konta firmowe, produkty emerytalne, ubezpieczenia

Dlaczego warto zdecydować się na doradcę finansowego?

Skorzystanie z usług doradcy finansowego niesie ze sobą szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim możemy liczyć na ponadprzeciętną oszczędność czasu- doświadczeni pracownicy możliwie najszybciej zaoferują nam odpowiednie oferty i omówią występujące pomiędzy nimi różnice. Nie ma konieczności osobistego odwiedzania poszczególnych oddziałów banków. Warto wspomnieć o tym, że jeśli mamy jakieś specjalne wymagania, to doradcy mogą mieć bezpośredni wpływ na to, co zaoferuje dana instytucja bankowa. Profesjonaliści prowadzą nas od pomysłu dotyczącego wzięcia kredytu, poprzez formalności, kończąc na podpisywaniu umowy. Co istotne, współpraca z doradcą finansowym wcale nie musi kończyć się wtedy, gdy uzyskamy kredyt. Jeśli obie strony były zadowolone z jej przebiegu, to taki kontakt z pewnością przyda nam się w przyszłości. Dodatkowo nie musimy obawiać się codziennymi wahaniami rynku- zajmują się tym specjaliści, którzy biorą pod uwagę wiele różnorodnych czynników. Mamy dzięki temu pewność co do tego, że aktywa są bezpieczne i nic im nie grozi. 

Ile może zarabiać dobry doradca finansowy?

Doradca finansowy kojarzy nam się z prestiżem i wysokimi zarobkami. Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że jego wynagrodzenie jest prowizyjne. W praktyce oznacza to, że pensja zależy od tego, jaki jest wolumen sprzedaży. W zdecydowanej większości przypadków mowa o określonym z góry procencie od sprzedaży. W przypadku kredytów hipotecznych prowizje mogą wynosić nawet 4-5 procent wartości kredytu. Jeśli specjalista zrealizuje wiele umów kredytowych, to może liczyć na to, że zarobki będą sięgać kilkunastu tysięcy złotych. W sytuacji, gdy sprzedaż nie będzie skuteczna, wówczas wynagrodzenie będzie znacznie niższe. Na ostateczną wysokość zarobków wpływa staż pracy, region zatrudnienia. Średnie wynagrodzenie doradcy finansowego wynosi około 4000 zł. Osoby początkujące mogą liczyć na około 3000 zł brutto, natomiast Ci najbardziej doświadczeni na nawet 6000 zł. Określenie jednoznacznej kwoty jest jednak problematyczne i niemalże niemożliwe.