Czym jest pośrednictwo pracy i kto może z niego skorzystać?

Czym jest pośrednictwo pracy i kto może z niego skorzystać?

Czym jest pośrednictwo pracy i kto może z niego skorzystać? Pośrednictwo pracy to usługa, która może zainteresować zarówno osoby rozglądające się za pracą, jak i poszukujące pracowników. To jedna z podstawowych form pomocy oferowanych przez lokalne urzędy, a także biura i agencje pracy. Najprościej mówiąc, usługa pośrednictwa pracy polega na pozyskiwaniu oraz zatrudnianiu pracowników dla innych firn. Chociaż agencje pracy są obecne na rynku już od kilku dobrych lat, nadal wzbudzają pewne kontrowersje i obawy społeczeństwa. Co zatem warto wiedzieć na temat pośrednictwa pracy?  Jakie korzyści przynosi pracodawcom oraz tym, którzy poszukują zatrudnienia?

Dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem pośrednictwa pracy?

Korzystania z usług agencji pracy nie należy się obawiać – oczywiście pod warunkiem, że wybraliśmy firmę godną zaufania, uczciwą i solidną. Należy mieć świadomość, że na rynku działa sporo biur pośrednictwa pracy, które jedynie gromadzą CV i nie oferują żadnej realnej pomocy. Z powodzeniem można jednak znaleźć i takie, które działają w profesjonalny sposób i w rzeczywistości mogą udzielić wsparcia pracodawcom i przyszłym pracownikom.

Warto pamiętać, że specjaliści pracujący w takich agencjach stale są na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku pracy, dlatego mają znacznie większe możliwości w doborze najkorzystniejszych ofert. Powierzenie kwestii zatrudnienia profesjonalistom to duże odciążenie psychiczne. Zarówno pracodawcy, jak i poszukujący pracy mogą w ten sposób zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Trzeba też zaznaczyć, że pośrednictwo pracy może obejmować rozmaite usługi – od doradztwa zawodowego po zajmowanie się sprawami kadrowo-płacowymi w obsługiwanej firmie. Każdy może więc skorzystać dokładnie z takiej pomocy, jakiej najbardziej potrzebuje.

Z jakich usług może skorzystać pracodawca?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że znalezienie dobrego pracownika wcale nie jest łatwym zadaniem. Sam proces poszukiwania kandydatów oraz rekrutacji wymaga wiele czasu i wysiłku, a niejednokrotnie wcale nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Trzeba też przyznać, że nie każdy pracodawca jest właściwie przygotowany do pozyskiwania nowych pracowników. To tylko kilka powodów, dla których warto skorzystać z pośrednictwa pracy. Ceny usług agencji pracy są różne, zazwyczaj jednak przedsiębiorcy nie muszą obawiać się zbyt wysokich kosztów.

Jak więc przebiega współpraca między pracodawcą a biurem pośrednictwa pracy? Przede wszystkim klient poszukujący pracownika musi określić swoje wymagania i oczekiwania wobec kandydatów. Powinien też poinformować agencję o tym, co sam ma do zaoferowania pracownikowi, którego chce zatrudnić. Następnie biuro pośrednictwa pracy przystępuje do poszukiwań. Może zamieścić starannie przygotowane ogłoszenie, które przyciągnie odpowiednich kandydatów. Agencja może także skorzystać z posiadanej bazy kontaktów i znaleźć wśród nich kandydata, który spełnia wymagania obsługiwanego przedsiębiorcy. Po wybraniu kilku kandydatów, biuro pośrednictwa pracy aranżuje spotkanie z pracodawcą, a czasem nawet samodzielnie przeprowadza rekrutację.

Z tego typu usług mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, jednak szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród tych, którzy poszukują pracowników tymczasowych lub na zastępstwo. Co istotne, agencja pośrednictwa pracy może przejąć obowiązki kadrowo-płacowe innych firm. Po udzieleniu pomocy w znalezieniu idealnego pracownika na dane stanowisko, biuro zajmie się sporządzeniem umowy, zarejestrowaniem w ZUS-ie, a także opłacaniem składek, udzielaniem urlopów czy innymi niezbędnymi formalnościami. Usługi pośrednictwa pracy mogą okazać się szczególnie praktyczne dla pracodawców, którzy poszukują pracowników zza granicy i nie znają lokalnego rynku.

Sprawdź również:

Jaką pomoc może uzyskać osoba poszukująca pracy?

Każdy, kto chociaż raz poszukiwał pracy dobrze wie, jak żmudne może być to zajęcie. Kiedy mijają kolejne miesiące, a my nadal nie natknęliśmy się na interesującą nas ofertę, możemy poczuć się bardzo zniechęceni. W takim wypadku pośrednictwo pracy często okazuje się prawdziwym ratunkiem. Profesjonalne agencje pracy posiadają bogatą i rozbudowaną bazę ofert, dlatego mogą pomóc nam szybko znaleźć zatrudnienie.

Poza tym oferują personalne doradztwo zawodowe, dzięki czemu osoba poszukująca pracę lepiej pozna swoje kompetencje i możliwości zatrudnienia. Kiedy już znajdziemy firmę, która spełnia nasze kryteria i potencjalnie może stać się naszym miejscem pracy, agencja skontaktuje nas z pracodawcą i będzie pośredniczyć w spotkaniu. Doświadczeni specjaliści mogą pomóc nam w przygotowaniu się na rozmowę kwalifikacyjną, a także poinformować o przysługujących pracownikom prawach i obowiązkach.

Biuro pośrednictwa pracy zapewnia wsparcie zarówno osobom, które poszukują pracy stałej, tymczasowej oraz w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Pomoc w znalezieniu zatrudnienia mogą uzyskać również osoby niepełnosprawne, studenci oraz ci, którzy niedawno ukończyły szkołę i nie posiadają doświadczenia zawodowego. Już wiele osób przekonało się, że pośrednictwo pracy to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie.