Etapy gojenia się tatuaży. Co powinno nas zaniepokoić? Tatuaże na ludzkiej skórze mają bardzo długą historię. Badania wykazują, że już ludzie pierwotni ozdabiali swoje ciała w ten sposób. Stanowiły one formę komunikatu, który przedstawiał przynależność do konkretnej grupy społecznej, pozycję w hierarchii czy demonstrację specyficznych umiejętności. Dzisiaj tatuaż stanowi przede wszystkim formę dekoracji, która pozwala odróżnić się od innych i podkreślić indywidualność osoby, którą ją nosi.
Na czym polega robienie tatuaży?
Tatuaże z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Również zrobienie takiej ozdoby nie stanowi już dzisiaj żadnego problemu, ponieważ prawie w każdym mieście znajdziemy profesjonalne studio tatuażu, które oferuje pełen zakres usług. Można przyozdobić swoje ciało minimalistycznym wzorem, figurą geometryczną, ulubionym symbolem, delikatnym napisem lub ilustracją. Wszystkie tatuaże mogą być wykonywane w kolorach, jak również w czerniach czy szarościach.
Tatuaże https://www.fg-polska.pl/ile-kosztuja-tatuaze-na-plecach/ wykonuje się specjalnymi maszynkami, które wyposażone są w profesjonalne igły. Przed zabiegiem wypełnia się je wybranym tuszem, który następnie zostaje wstrzyknięty aż do warstwy skóry właściwej. Po wprowadzeniu barwnika najczęściej pojawia się opuchlizna, intensywne zaczerwienienie, łuszczenie się skóry i swędzenie. Jest to tak zwana odpowiedź immunologiczna organizmu, który traktuje tusz jako intruza i w ten sposób próbuje go zneutralizować. Podczas tego procesu część objawów, które się pojawiają, jest zupełnie normalna, a część powinna wzbudzić nasz niepokój. Przyjrzyjmy się zatem każdemu z etapów gojenia się skóry po zabiegu tatuażu, tak aby upewnić się, że wszystko przebiega prawidłowo.
Etapy gojenia się tatuażu po zabiegu
Gojenia się tatuażu przebiega w kilku etapach, a czas trwania tego procesu jest w dużej mierze uzależniony od indywidualnych predyspozycji klienta. Przyjmuje się, że czas gojenia powinien zakończyć się w przeciągu dwóch miesięcy. Jeżeli trwa to dłużej, zazwyczaj oznacza to wystąpienie jakichś komplikacji, więc dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy lekarskiej.
Czas wykonywania tatuażu uzależniony jest od jego wielkości, ilości użytych kolorów oraz charakteru wzorów. Po zabiegu każda rana powinna zostać okryta folią, która będzie zapobiegać wnikaniu zanieczyszczeń i chronić przed ewentualnym zakażeniem. Na tym etapie rana zazwyczaj jest mocno obrzęknięta i zaczerwieniona. Może z niej sączyć się również osocze i krew. Taki stan może się utrzymywać kilka dni, a następnie powoli ustępować. W tym czasie należy szczególnie dbać o ten obszar skóry. Najlepiej przemywać go kilkukrotnie w ciągu dnia delikatnymi środkami myjącymi i osuszać papierowymi ręcznikami. Można również zastosować delikatne kremy łagodzące i odkażające. Pierwszy etap gojenia trwa około tygodnia.
Swędzenie i łuszczenie się skóry
Dolegliwości, które pojawiają się w drugim etapie, to zazwyczaj nieprzyjemne swędzenie i łuszczenie się skóry. Na tatuażach, z których wcześniej sączyła się krew i osocze mogą pojawić się również strupki, których nie wolno zdrapywać. Powinny odpaść samodzielnie, ponieważ w innym przypadku mogą tworzyć się w tym miejscu odbarwione blizny. W tym etapie należy cały czas pamiętać o częstym przemywaniu ran i delikatnym natłuszczaniu. Dzięki temu skóra nie będzie w tym miejscu przesuszona, co powinno złagodzić uciążliwe swędzenie. Ten etap gojenia trwa przeciętnie od dwóch do trzech tygodni.
Nowy naskórek
Ostatni etap to zdecydowane złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Swędzenie i delikatne łuszczenie może utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas, ale z każdym dniem powinno stawać się mniejsze. Skóra w obrębie rany jeszcze przez długi czas będzie cieńsza, delikatniejsza i wrażliwsza, dlatego nie należy rezygnować z wcześniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. W tym czasie tatuaż powinien już nabrać wyrazistych kolorów i demonstrować się coraz bardziej okazale. Dotykanie skóry w obrębie rany nie powinno wiązać się już z żadnym bólem i dyskomfortem. Na tym etapie warto udać się do swojego tatuażysty, który oceni stan swoje dzieło. Każde dobre studio tatuażu https://www.luckyseven.pl/ powinno oferować usługę korekty wcześniej wykonanego tatuażu.
Tatuaż nie goi się prawidłowo. Co powinno nas zaniepokoić?
Jednak może się zdarzyć, że tatuaż nie goi się tak, jak byśmy sobie życzyli. Pierwszym sygnałem, który powinien wzbudzić nasz niepokój, jest zbyt długi czas utrzymywania się opuchlizny. Jeśli nie zmniejsza się ona z czasem, oznacza to, że do rany wdał się stan zapalny. Inne poważne powikłanie to ropne bąble i wykwity na skórze oraz podwyższona temperatura w obrębie rany lub stan gorączkowy całego organizmu. Często spotykanym problemem jest również długo utrzymujące się swędzenie, które nie łagodnieje z czasem. Najczęściej jest to spowodowane uczuleniem na jakiś pigment.
Jeśli którykolwiek z wyżej wymienionych objawów będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, warto w pierwszej kolejności skontaktować się z salonem, w którym przeprowadzono zabieg. Każdy, dobry tatuażysta posiada doświadczenie związane ze skutkami ubocznymi zabiegów i z pewnością udzieli wskazówek co do dalszego postępowania lub skieruje nas do gabinetu lekarskiego.