Hale namiotowe z impetem wtargnęły do branży przemysłowej, logistycznej, handlowej, a nawet eventowej. Ta niezwykle prosta, ale zarazem wytrzymała i trwała konstrukcja z powodzeniem zastępuje drogie w budowie i eksploatacji budynki murowane – hale namiotowe doskonałą alternatywą dla budynków murowanych.
Czym jest hala namiotowa?
Konstrukcja, jaką jest hala namiotowa, pozwala na użytkowanie jej zarówno sezonowo, jak i przez okrągły rok. W rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy prawa budowlanego nie jest ona budowlą, budynkiem, ani obiektem małej architektury, ponieważ nie jest trwale związana z gruntem. Oznacza to, że jako tymczasowy obiekt budowlany, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Ogranicza to w sposób znaczący koszty związane z eksploatacją. Również zasady dotyczące wymaganych pozwoleń na budowę, są znacznie uproszczone. Jeśli hala eksploatowana jest do 180 dni, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, nie jest wymagane otrzymanie pozwolenia na budowę, co znacznie skraca okres załatwienia wszelkich formalności poprzedzających oddanie hali do użytku.
Jak zbudowana jest hala?
Standardowa hala namiotowa to jest konstrukcją szkieletową. Składa się ze stalowego lub aluminiowego wytrzymałego stelaża (szkieletu), na którym zamocowana jest plandeka, blacha trapezowa lub płyty warstwowe. Umiejscowienie hali wymaga stabilnego wypoziomowanego gruntu oraz odprowadzenia wody. Hale namiotowe można doposażyć według własnego uznania w podesty, rampy, oświetlenie, oraz nagrzewnice zapewniające ogrzewanie wewnątrz konstrukcji.
Zalety hal namiotowych
Hale magazynowe mogą być niezależnymi konstrukcjami, bądź powiększyć już istniejącą infrastrukturę. Jest to bardzo często spotykane rozwiązanie szczególnie w dużych marketach budowlanych, które za pomocą hal namiotowych organizują przytulone do budynku dodatkowe stanowiska i działy takie, jak na przykład dział „ogród”. Do największych zalet hal namiotowych można zaliczyć:
- szybkość i łatwość montażu,
- odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne,
- mobilność,
- duża żywotność dochodząca nawet do 30 lat,
- stabilność,
- trwałość,
- brak konieczności związania konstrukcji z gruntem,
- modułowa budowa — możliwość dodawania nowych i łączenia segmentów,
- znacznie niższy koszt niż w przypadku budynków murowanych.
Zastosowanie hal namiotowych
Zastosowanie hal namiotowych jest niezwykle wszechstronne. Doskonale sprawdzą się w przemyśle, magazynowaniu i logistyce, handlu, czy marketingu. Zasadniczo można je zaadaptować do każdej niemal funkcji.
Logistyka — magazyn
Magazyn jest jedną z najczęściej wybieranych form zastosowania hali namiotowej. Przestronność i brak przegród w postaci ścian to atut pozwalający na uzyskanie dużej pojemności magazynowej. Brak przegród umożliwia także swobodne poruszanie się wózków widłowych wewnątrz konstrukcji. Świetnie sprawdzą się również jako magazyny towarów wrażliwych, lub sezonowych owoców i warzyw.
Przemysł
Hale namiotowe stosowane w przemyśle stworzone zostają z troską o każdy szczegół, dlatego spełniają normy i parametry zbliżone do budynków stałych. Rozmiar hal może sięgać do kilkuset, a nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych. Taka powierzchnia pozwala na użytkowanie wewnątrz i przechowywanie maszyn i sprzętów przemysłu ciężkiego. Mogą zostać wykorzystane w przemyśle spożywczym jako pomieszczenia gospodarcze, chłodnie, kurniki, rzeźnie, oraz obory.
Produkcja
Hala namiotowa może stać się miejsce produkcji. W tej sytuacji należy pamiętać o spełnieniu norm BHP pozwalających na pracę ludzi i obsługę maszyn. Należy również zapewnić optymalną temperaturę, oraz oświetlenie i wentylację. Producenci hal oferują również wyposażenie hal produkcyjnych w zaplecze socjalne i sanitarne.
Handel
Wszelkie targowiska, bazary, wyprzedaże sezonowe prowadzone przez markety, czy też mobilne niewielkie stoiska przyuliczne przy użyciu hal namiotowych zagwarantują towarom i klientom bezpieczeństwo przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi takimi jak nadmierne słońce, wiatr, lub deszcz. Możliwość ustawienia wewnątrz hali pojedynczych stoisk handlowych ułatwia pracę sprzedawcom i zapewnia maksimum wygody. Hala namiotowa jest również niezastąpiona przy organizacji targów branżowych.
Eventy i imprezy okolicznościowe
Miejska impreza plenerowa, koncert, czy wesele mogą bezpiecznie odbyć się, zapewniając komfort gościom i uczestnikom. Lekkie hale zamknięte, lub półotwarte doskonale nadają się do organizacji imprez masowych. Wielkość zależy od ilości uczestników i na rynku oferowane są niewielkie namioty weselne przygotowane do rozłożenia w przydomowym ogrodzie, jak i dużych rozmiarów namioty eventowe przygotowane do pomieszczenia nawet kilkuset gości. Dodatkowe wyposażenie w podest lub ławki i stoły często oferowane jest w komplecie z wypożyczonym, lub kupowanym namiotem.
Garaż
Hala namiotowa doskonale sprawdzi się jako garaż dla pojazdów. Z tego rozwiązania mogą skorzystać zarówno prywatni właściciele posesji, jak i posiadacze dużych firm z taborem pojazdów. W takim garażu można przechowywać samochody osobowe i ciężarowe, ciągniki rolnicze, jak również maszyny i sprzęt budowlany.