Dach chroni przed deszczem, śniegiem, gradem, wiatrem i innymi niekorzystnymi czynnikami. Im mocniejszy dach, tym spokojniejszy będzie właściciel domu. Każdy materiał dachowy, czy to płytki bitumiczne, czy tektura falista, jest przymocowany do systemu krokwi. Zapewnia stabilność i niezawodność dachu. Większość konstrukcji wykonana jest z impregnowanego drewna, głównie z drzew iglastych. Wiązary dachowe jakie drewno wykorzystać? Dziś w budownictwie prywatnym najpopularniejsze są drewniane więźby dachowe, ponieważ są lekkie, wytrzymałe, tanie i pod warunkiem prawidłowego montażu i pokrycia dachowego, są materiałem trwałym. Mogą być wykonane z tarcicy, takiej jak deski obrzynane, kłody i kantówki.
Konstrukcje dachowe z drewna
Wiązar dachowy to drewniany system nośny dachu dwuspadowego. Kratownice składają się z pasów (górnych i dolnych), słupków i belek. Ich głównym zadaniem jest wytrzymanie znacznego ciężaru dachu, obciążeń wiatrem, wód opadowych, wód roztopowych, opadów zimowych. Jednocześnie konstrukcja musi rozkładać całkowite obciążenie ścian nośnych bez wywierania na nie nadmiernego nacisku. Dlatego wiązary kratowe powinny wyróżniać się z jednej strony stabilnością i niezawodnością, z drugiej – lekkością.
Zaletą budowania wiązarów drewnianych jest szybkość montażu: przy ich średniej wielkości mogą zostać zamontowane już w ciągu jednego dnia. Natomiast do wykonania standardowego dachu dwuspadowego potrzebne będą dwie lub trzy osoby. Sprawny montaż i niewygórowane koszty robocizny pozytywnie wpływają na całkowity budżet budowy. Co jest ważne podczas budowy? Precyzja, szybkość i jakość wykonania. Wiązary drewniane mają mniejszy przekrój w porównaniu do klasycznych krokwi, stanowią one bardziej stabilne i trwałe rozwiązanie. Jednocześnie są tańsze i szybsze w budowie, ponieważ kratownice wymagają mniej drewna do budowy i można je łączyć w taki sposób, że nie są wymagane ściany nośne.
Zalety kratownic drewnianych
- Niska waga konstrukcji w porównaniu z systemami metalowymi i żelbetowymi.
- Względna łatwość prac montażowych.
- Niewielkie nakłady finansowe na zakup materiałów.
Główne cechy kratownic drewnianych w porównaniu z podobnymi konstrukcjami to:
- Szybkość projektowa jest kilkakrotnie zwiększana
- Automatyzacja instalacji i prostota wszystkich etapów budowy
- Prostota podczas prac instalacyjnych (elementy są już gotowe, wystarczy je poprawnie zainstalować)
- Umiejętność realizacji nawet najbardziej śmiałych pomysłów projektowych pod względem konfiguracji, kształtu i innych aspektów
- Projekt waży stosunkowo niewiele
- Możliwość montażu w dużych rozpiętościach
- Możliwość wykonania izolacji
- Doskonałe właściwości techniczne i operacyjne.
- Materiał jest uważany za odpowiedni do przetwarzania w środowisku przemysłowym, co oznacza, że należy do pierwszej kategorii materiałów w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego
- Przyjazność dla środowiska.
W przypadku wiązarów kratowych cena uzależniona jest od zastosowanego drewna oraz powierzchni dachu. Dla przykładu: dach o powierzchni – 200 m2, koszty wykonania wynoszą od 7900 do 9800 złotych. Dodatkowo trzeba ująć koszty robocizny, które oscylują w granicach 3000 złotych. Jednak ostateczny koszt wykonania konstrukcji jest zależny od cennika danej firmy.
Z jakich gatunków drewna wykonywana jest nośna konstrukcja dachu?
Na wiązary dachowe, jakie drewno jest najlepsze? Wiązary dachowe drewniane produkowane są z drewna iglastego. Najczęściej jest to świerk i sosna, niektóre firmy decydują się na wykonywanie tych konstrukcji z jodły albo modrzewia. Dlaczego takie gatunki uzyskują najlepsze właściwości? W przypadku świerku jest on chętnie wybierany na wiązary dachowe, ponieważ posiada niewiele sęków. Dużo mniej niż sosna, jednak trudniej go zaimpregnować i wykazuje mniejszą trwałość niż drewno sosnowe. Dlaczego wybierany jest modrzew, którego cena jest wyższa od wcześniej wymienionych gatunków drewna iglastego? Jest to drewno twarde i cechuje się wytrzymałością. Mimo, że trudniej go przetwarzać jest znacznie odporniejsze na grzyby i szkodniki. Jodła jest rzadko wybierana na wiązary kratowe, jedynie na terenach położonych w górach trafia do tartaku. Czym wyróżnia się drewno jodłowe? Po wysuszeniu jest o wiele lżejsze od pozostałych gatunków drzew iglastych. Jednak drewno jodłowe posiada mało żywicy, trudno poddaje się impregnacji, ponadto ma mniejszą wytrzymałość konstrukcyjną.
W jakiej formie występuje drewno na kratownice?
Największą popularnością cieszy się drewno konstrukcyjne, suszone na zewnątrz. Osiąga II klasę jakości, natomiast wytrzymałości od C 18 do C 40. Wyższa klasa to większa jakość tarcicy. Jakie drewno wybrać na wiązary dachowe? Zalecane jest drewno w klasie od C24 do C27. Niektórzy decydują się na drewno strugane i poddawane suszeniu w komorach. Dzięki takiej obróbce jego wilgotność jest mniejsza niż 12%. Jest dość odporne na ogień, grzyby i owady. Drewno klejone warstwowo na mikrowczepy, stwarza możliwość zakupienia elementów do długości 16 m. Wilgotność takiego drewna nie przekracza 15%. Niektóre części wiązarów dachowych drewnianych mogą być wykonane z drewna klejonego warstwowo. Dotyczy to części o wygiętym kształcie lub takich, które są wystawionych na działanie zmiennych warunków środowiskowych.