Jak wybrać najlepszą szkołę językową? Zainteresowanie rozwijaniem swoich kompetencji językowych z roku na rok jest coraz większe. Wiele osób decyduje się na zajęcia zorganizowane w szkole językowej. Warto wybrać takie miejsce, które spełni wszystkie nasze oczekiwania. Jak się okazuje, jej wybór nie jest taki prosty. Przyjrzyjmy się, na jakie kwestie powinniśmy zwrócić uwagę, by wybór był nieco łatwiejszy.
Od czego zacząć poszukiwania?
Zanim przejdziemy do szukania odpowiedniego kursu, warto odpowiedzieć sobie na pewne pytania: czy chcemy uczyć się w normalnym toku nauki, czy też zależy nam na trybie intensywnym? Czy interesuje nas kurs ogólny, czy specjalistyczny? Być może potrzebny jest kurs odbywający się za granicą, by poznać język w jego naturalnym otoczeniu? Odpowiedzenie na te pytania może ułatwić nam wybór najlepszej dla nas szkoły językowej.
Istotne kwestie przy wyborze kursu
Jedną głównych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest sposób pracy z danym językiem i wykorzystywane w niej metody. Przykładowo metoda Callana oparta jest na mówieniu i będzie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szykują się do wyjazdu za granicę. Może dana szkoła językowa oferuje zajęcia warsztatowe, podczas których kompetencje językowe poszerza się w praktyce, a to na tym nam najbardziej zależy? A może chcemy przy okazji nauki języka, poznać elementy kultury danego kraju i właśnie takie zajęcia nas interesują? Warto dobrze się zastanowić co chcemy ćwiczyć w największym stopniu: umiejętność pisania, czytania, czy może mówienia? Kolejnym kryterium wyboru są nauczyciele, czyli lektorzy. To właśnie oni są odpowiedzialni za cały proces nauki i postępy czynione przez uczniów. Nadają zajęciom charakter i indywidualny przebieg, a swoim odpowiednim podejściem mogą zmotywować wiele osób. Dlatego warto wybierać takie szkoły językowe, które posiadają wysoko wykwalifikowaną kadrę, o ciekawej osobowości i kreatywności. Informacje zwrotne są niezwykle ważne. Nic nie daje nam bardziej wiarygodnych informacji na temat danej placówki niż te przekazywane przez jej byłych uczniów. Pozytywne zdanie osób, które zakończyły dany kurs językowy, może być doskonałą wizytówką tego miejsca. Dlatego też warto poszukać opinii w Internecie lub też zrobić rozeznanie wśród swoich znajomych. Każdy uczeń, ucząc się nowego języka, chce wiedzieć, jakie robi postępy w toku nauki. Samemu ciężko jest to obiektywne ocenić, dlatego też ważny jest sposób przekazywania tego typu informacji przez lektora. Dobrze jest się zorientować, czy w szkole są regularnie przeprowadzane testy, które sprawdzają nowe umiejętności czy też wiedza ta sprawdzana jest w inny sposób. Przed zapisaniem się na kurs językowy, dobrze jest dowiedzieć się, jak nauczyciele informują kursantów o ich wynikach w nauce i w jaki sposób je omawiają. Istotną kwestią jest czas trwania lekcji. Z pewnością znane jest określenie godziny lekcyjnej i godziny zegarowej, a różnica między nimi wynosi 15 minut. Warto jest się dowiedzieć, czy w określonej szkole płacimy za pełną godzinę, czy też lekcyjną. Ma to istotne znaczenie, gdy mówimy np. o kursie trwającym 120 godzin. W przypadku kursów językowych zbyt liczna grupa, jak i za mała, nie jest zbyt korzystna. Jeżeli kursantów jest zbyt dużo, ciężko jest dopasować sposób nauczania do potrzeb i umiejętności każdego z uczestników, a co za tym idzie, kontakt z nauczycielem jest ograniczony. Zbyt mała liczba to z kolei mniejsze możliwości poznania innych osób i nawiązania ciekawych kontaktów.
Co jeszcze jest ważne?
Jeżeli dopiero planujemy zapisać się na kurs w określonej szkole językowej, dobrze jest obserwować sezonowe promocje. Czasami bywają okresy, w których możemy otrzymać zniżkę po spełnieniu określonych warunków (np. płacąc za cały semestr z góry). Warto również dowiedzieć się, czy w cenie kursu mamy również zapewnione materiały do nauki, czy zakup ich pozostaje w naszej kwestii. Zawsze warto porównać oferty konkurencyjnych placówek, by wybrać tę szkołę, która ma ciekawszą ofertę. Szukając informacji na temat określonych szkół, czasem znajdujemy informację, że posiadają one certyfikat jakości. Istnieje wiele instytucji, które zajmują się kontrolą jakości systemu nauczania, ich zadaniem jest odwiedzanie placówek i sprawdzanie poziomu przekazywania wiedzy. Jeżeli szkoła posiada certyfikat, świadczyć to może o tym, że jest lepsza od tych, które go nie posiadają. Istnieją lokalne oraz zagraniczne instytucje zajmujące się akredytacją. Aby dowiedzieć się, co dana akredytacja oznacza, można bez problemu posłużyć się wyszukiwarką internetową. Przy wyborze odpowiedniego miejsca do nauki języka obcego, dobrze jest przyjrzeć się, jaka jest jakość ich usług. Nie ogranicza się to tylko do odpowiednio wykwalifikowanej kadry, efektywnych metod nauczania, ale również wyglądu i wyposażenia budynku i pomieszczeń. Nowoczesne i komfortowe rozwiązania to coś, co przyciąga wiele osób. Sala lekcyjna wyposażona w tablicę multimedialną, wygodna kanapa w poczekalni, gdzie można zrelaksować się przy książce lub gazecie w oczekiwaniu na zajęcia, a dodatkowo kawa i ciasteczko – to coś, co z pewnością podoba się kursantom i świadczy o pełnym profesjonalizmie. Dlatego też przed wyborem odpowiedniej szkoły warto odwiedzić budek i zobaczyć salę.