Jak odnowić stare drzwi? Jednym, z najbardziej wartościowych trendów, które zyskują na wzroście popularności, jest dawanie drugiego życia meblom i innym elementom wystroju wnętrza. Stare krzesła, fotele, regały czy biurka z powodzeniem możemy odnowić, dzięki czemu będą wyglądały jeszcze bardziej zjawiskowo niż w przeszłości. Nie inaczej możemy zrobić ze starymi drzwiami wewnętrznymi czy zewnętrznymi.
Jak odnowić stare drzwi? Stare drzwi, które nadają się jedynie do wymiany, wcale nie muszą skończyć na wysypisku śmieci! Przy odrobinie inwencji twórczej, czasu i zapału możemy odświeżyć je samodzielnie, co z pewnością wywoła w nas i reszcie domowników dużą dozę satysfakcji. W jaki sposób wykonać renowację starych drzwi? Poniżej zaprezentowane są wszystkie elementy po kroku.
Przygotowanie się do renowacji
Pierwszy etap renowacji zawsze powinno stanowić solidne przygotowanie. Należy dokładnie zweryfikować, z jakiego materiału wykonane są drzwi, co będzie miało bezpośredni wpływ na użycie konkretnych narzędzi i materiałów przy odnawianiu. Warto zwrócić uwagę na sam stan drzwi. Choć renowacja tego typu elementów może być świetną przygodą, to jednak zbyt duże zniszczenia mogą sprawić, że odnowienie mebla lub skrzydła nie będzie miało sensu. Jeśli jednak decydujemy się na proces odnowienia, możemy przygotować przestrzeń roboczą i zabrać się do pracy.
Usunięcie starej powłoki malarskiej oraz potencjalnych szkodników
Na wczesnym stadium renowacji powinniśmy szczególną uwagę przyłożyć do usunięcia wszystkich powłok malarskich i lakierniczych, jakimi dotychczas były pomalowane drzwi. Ze względu na materiał, jakim jest drewno, nie możemy wykonać tego działania w zbyt brutalny sposób. Istnieje jednak kilka rozwiązań, w jaki sposób usunąć stare powłoki malarskie. Po pierwsze możemy wykorzystać dedykowane temu środki chemiczne. Szczególnie skutecznie działają one w przypadku powłok olejnych. Po nałożeniu specyfiku na drzwi, farba zacznie się łuszczyć, co ułatwi nam jej zdarcie szpachelką. Alternatywą jest użycie opalarki, czyli narzędzia, które wytwarza gorące powietrze. Jeśli drzwi są szczególnie stare, mogły zalęgnąć się w nich szkodniki. Łatwo zidentyfikować to obserwując małe kanaliki bądź dziurki. Jeśli dostrzeżemy takie coś na naszych dniach, zastosujmy dedykowany preparat owadobójczy, który skutecznie usunie wszystkie szkodniki z naszego obiektu renowacji.
Szlifowanie i szpachlowanie skrzydła
Tak oczyszczone drzwi powinny zostać poddane szlifowaniu. W tym celu możemy użyć szlifierki oscylacyjnej, szlifierki mimośrodowej lub ręcznych gąbek do ścierania. Dobrą praktyką jest wykonanie kilkukrotnego szlifowania za pomocą papierów lub gąbek ściernych o różnej granulacji. Pamiętajmy, by zawsze szlifowanie zaczynać od granulacji o najniższej wartości (im niższa granulacja, tym grubsze są cząsteczki), i stopniowo przechodzić do wyższych gradacji. Tak wyszlifowane kilkukrotnie drzwi powinniśmy odpylić odkurzaczem lub mokrą ściereczką. Co dalej? Stare drzwi mogą mieć zauważalne ubytki. Należ je wypełnić specjalną szpachlą do drewna. Warto dobrać kolor szpachli dostosowany do koloru drewna, z jakiego wykonane jest skrzydło. Szpachlę powinniśmy nałożyć cienką warstwą a po wyschnięciu zeszlifować, co da nam bardzo estetyczny i prawie niezauważalny efekt wypełnienia.
Zobacz więcej:
Malowanie drzwi
Tak przygotowane drzwi nadają się już do malowania. Ważne jest, by rodzaj farby był ściśle dostosowany do rodzaju drzwi, jakie posiadamy. Z reguły dobrą praktyką jest wybór farb alkidowych lub akrylowych. Jeśli jednak mamy zamiar zupełnie zmienić kolor naszych drzwi, z powodzeniem możemy zastosować dedykowane drewnu farby różnokolorowe, dzięki czemu ożywimy sam element, a tym samym również pomieszczenie. W jaki sposób pomalować drzwi? W tym celu używamy wałka, który pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu. Na wypadek trudno dostępnych miejsc wyposażymy się też w drobny pędzel, który dotrze do wszystkich zakamarków drzwi. Coraz częściej przy renowacji mebli, ale również drzwi, korzystamy z innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą nam zapewnić jeszcze większą funkcjonalność mebla. Przykładem takiej praktyki jest użycie farby tablicowej lub kredowej, dzięki którym nasze drzwi mogą pełnić rolę tablicy, na której będziemy zapisywali notatki lub ważne zadania, o których nie możemy zapomnieć. Renowacja starych drzwi nie może obyć się bez odpowiedniej impregnacji powierzchni. Wykorzystanie bezbarwnych (lub barwiących) impregnatów uodparnia drzwi przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, ale też umożliwia dłuższe cieszenie się ich doskonałym stanem.
Jak więc widać, renowacja drzwi wcale nie stanowi ogromnego wyzwania. Oczywiście mamy możliwość wymiany całego skrzydła bądź oddania starych drzwi do specjalisty, który zajmie się ich renowacją, jednak te rozwiązania mogą być bardzo kosztowne. Znacznie lepszym pomysłem jest samodzielne wykonanie renowacji. Dzięki temu oszczędzimy pieniądze, zyskamy nowe umiejętności, być może odkryjemy w sobie nową pasję, a na pewno zachwyci domowników i wszystkich gości, którzy odwiedzą nas.