Co to jest podologia kosmetyczna?

Co to jest podologia kosmetyczna?

Co to jest podologia kosmetyczna? Podolog to coraz powszechniej znany specjalista od leczenia stóp. Z usług gabinetów podologicznych korzystają ludzie z różnymi schorzeniami występującymi na skórze oraz paznokciach stop. Podolog oferuje szerszy zakres usług niż kosmetyczka i co najważniejsze – zajmuje się osobami, które mają zmiany chorobowe na stopach. Co to jest podologia kosmetyczna i co należy o niej wiedzieć? Tego dowiecie się Państwo z niniejszego artykułu. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Co to jest podologia kosmetyczna?

Podologia kosmetyczna jest gałęzią kosmetologii i koncentruje się na stopach. Podolodzy diagnozują i leczą wszelkie schorzenia i dolegliwości, które mogą wystąpić w obrębie stóp. Podologia jest podzielona na podologię kosmetyczną oraz podologię ortopedyczną.

Podologia kosmetyczna w gabinecie podologicznym Satin zajmuje się wykonywaniem niemedycznych i nieinwazyjnych zabiegów, które przede wszystkim mają na celu poprawienie wyglądu stóp oraz wyleczenia schorzeń i zapobieganie ich nawracaniu. Podologia kosmetyczna wchodzi w zakres medycyny estetycznej. Podologia ortopedyczna zajmuje się natomiast leczeniem schorzeń takich jak halluksy, płaskostopie czy palec koślawy. Podologia ortopedyczna zajmuje się również pacjentami z zaburzeniami chodu oraz wadami postawy. Wiele osób udaje się też do podologa ortopedycznego w celu skorzystania z rehabilitacji stopy po różnorodnych urazach oraz kontuzjach.

Zabiegi stosowane w podologii kosmetycznej

Co to jest podologia kosmetyczna?

Co to jest podologia kosmetyczna?

W podologii kosmetycznej stosowane są różne zabiegi. Poza konsultacjami i terapiami leczenia, podolodzy stosują zabiegi kosmetyczne, które nie są wykonywane przez zwykłe kosmetyczki. Podolog oferuje szeroki zakres usług. Przede wszystkim zajmuje się wszelkimi zrogowaceniami skóry, takimi jak modzele czy odciski. Ponadto, podolog pomaga pozbyć się kurzajek, nagniotków, wrastających paznokci. W przypadku popękanych pięt również dobiera właściwe zabiegi. W bardziej poważnych przypadkach podolog może nawet zrekonstruować paznokcie grzybicze i zlecić wykonanie badań mikologicznych lub bakteriologicznych.

Warto wiedzieć, iż osoby cierpiące na stopę cukrzycową nie mogą korzystać z usług zwykłej kosmetyczki, a jedynie udać się do profesjonalnego gabinetu podologicznego. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na często rozległe zmiany na stopach, popękane pięty i otwarte rany, które bardzo długo się goją.

Pedicure kosmetyczny a podologiczny – jakie są różnice?

Pedicure kosmetyczny jest wykonywany w celu dokładnego oczyszczenia i wypielęgnowania skóry oraz paznokci u stóp. Kosmetyczka stosuje najczęściej frezarki lub tarki i delikatnie usuwa zrogowaciały naskórek. Skraca również paznokcie, nadaje im odpowiedni kształt i nakłada lakier lub odżywkę do paznokci. W trakcie pedicure kosmetycznego mogą także zostać zaproponowane masaże czy kremy nawilżające. Pedicure podologiczny w przeciwieństwie do kosmetycznego trwa zazwyczaj dłużej oraz może być wykonywany na chorych stopach.

Wizyta w gabinecie podologii kosmetycznej – jak wygląda pedicure?

Podolog w trakcie pierwszej wizyty każdemu pacjentowi zakłada kartę i przeprowadza wywiad, aby poznać stan zdrowia klienta. Dzięki informacjom zapisanym z wywiadu oraz dokumentacji fotograficznej podolog może z łatwością poznać przyczynę problemu. Dokładne obejrzenie stóp i rozmowa z pacjentem pozwala na postawienie diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniej do danego przypadku terapii. W przypadku, kiedy podolog uzna, że jest konieczna konsultacja z lekarzem, kieruje pacjenta do właściwego specjalisty.

Podolog zajmuje się wszelkimi zmianami chorobowymi w obrębie stóp. Na czym polega pedicure podologiczny? Pedicure podologiczny opiera się na kilku czynnościach. Przede wszystkim w trakcie takiego pedicure podolog usuwa odciski, modzele, nagniotki i zrogowaciały naskórek z użyciem specjalistycznych narzędzi. Podolog używa narzędzi takich jak skalpel, dłuto i odpowiednio dobrane frezy. Pedicure podologiczny może trwać nawet półtorej godziny.

Jaki powinien być dobry podolog?

Podologia kosmetyczna to odpowiedzialny zawód i nie taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Podolodzy muszą nie tylko leczyć, ale i odpowiednio diagnozować każdego pacjenta. Dobry podolog przed wdrożeniem leczenia przeprowadza wnikliwą konsultację i badanie, co pozwala na szybki i właściwy dobór metody leczenia problemów skórnych lub związanych z płytką paznokciową. Podolog zajmuje się tylko stopami, dlatego też ma szeroką wiedzę na temat kończyn dolnych. Podolog jest zawodem potrzebnym i cenionym.

Jak należy przygotować się do wizyty u podologa?

Przed wizytą u podologa http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/leczenie-zmian-skornych/ należy przede wszystkim umyć dokładnie stopy i nie stosować żadnych kremów, maści czy zasypek. Warto także ubrać buty, w których chodzimy na co dzień, ponieważ podolog może ocenić również, czy obuwie nie przyczynia się do naszego problemu. 

Wybierając się do podologa warto również zapamiętać lub zapisać nazwy leków, które przyjmujemy stale. Warto także wspomnieć o przewlekłych chorobach, jeśli na jakieś chorujemy, ponieważ problemy ze stopami mają czasami podłoże chorobowe.