Fotowoltaika – jak obliczyć moc. Kiedy rozważamy założenie własnej siłowni słonecznej, czyli inaczej instalacji fotowoltaicznej wtedy zawsze pojawia się pytanie, jaką moc powinna mieć nasza instalacja fotowoltaiczna. Inaczej można sformułować to pytanie. Innymi słowy, ile paneli fotowoltaicznych musimy posiadać, aby spełniały one nasze potrzeby energetyczne.
Wiele wyliczeń, jakich dokonujemy samodzielnie, może być niestety niewystarczających, ponieważ kwestia związana z wydajnością instalacji fotowoltaicznych oraz wynikającą z tego ilością paneli fotowoltaicznych, jest naprawdę dość złożona i skomplikowana. To, że nasz sąsiad ma na przykład 10 paneli fotowoltaicznych i jemu to wystarcza, nie oznacza, że przy podobnym zużyciu prądu elektrycznego, dla nas 10 paneli będzie produkowało tyle samo mocy. Kiedy chcemy dobrze oszacować jaka moc jest nam potrzebna, musimy zrozumieć między innymi to, co ma wpływ na produkcję prądu elektrycznego w panelu fotowoltaicznym.
Co ma wpływ na ilość zużywanej energii elektrycznej w naszym domu?
Zanim powiemy sobie, co ma wpływ na produkcję energii elektrycznej w panelach fotowoltaicznych, musimy odpowiedzieć sobie tak naprawdę na pytanie, co ma wpływ na zużycie energii elektrycznej w naszym domu. Oczywiście zużycie takiej nie będzie w każdym domu identyczne, jak również charakterystyka tego zużycia nie będzie taka sama. Będzie mieć to wpływ na to, jak mocną fotowoltaikę będziemy musieli założyć. Wystarczy porównać dwa domy, które na przykład wykorzystują do ogrzewania dwa różne źródła energii. Jeżeli na przykład mamy ogrzewanie elektryczne (co jest oczywiście w Polsce dość rzadkie), to okazuje się, że charakterystyka zużycia energii elektrycznej w takim domu, jest zupełnie inna niż zużycie w domu, który jest ogrzewany piecem gazowym. Piec gazowy oczywiście również zużywa energię elektryczną, ale są to zupełnie inne ilości, niż ogrzewanie elektryczne. De facto to instalacja fotowoltaiki może sprawić, że ogrzewanie elektryczne w naszym domu będzie się opłacało. Jeżeli jednak chcielibyśmy na przykład zmienić ogrzewanie z gazowego na elektryczne, dlatego że zakładamy panele fotowoltaiczne, to oczywiście musimy to uwzględnić w planowanej mocy naszej instalacji fotowoltaicznej. Wracając do naszego przykładu, jeżeli jeszcze dodatkowo okaże się, że w domu, w którym mamy ogrzewanie elektryczne, dodatkowo mamy w domu klimatyzator, natomiast w drugim domu tym ogrzewanym gazem nie, to charakterystyka zużycia energii elektrycznej, będzie diametralnie różne zimą, ale my również latem. Kiedy zaczynamy obliczać zapotrzebowanie naszego domu na energię elektryczną, to trzeba byłoby wziąć średnie zużycie z całego roku i tak naprawdę, dobrze byłoby, żeby mieć taką średnią kilku lat, ponieważ może się okazać, że w niektórych latach mieliśmy wyjątkowo ciepłą zimę i wyjątkowo zimne lato i okazuje się, że na przykład bardzo niewiele używaliśmy energii elektrycznej na ogrzewanie i równie mało, zużywaliśmy energii na ochładzanie mieszkania, co może nas doprowadzić do błędnych wniosków, gdybyśmy przeanalizowali tylko jeden rok.
Co wpływa na moc instalacji solarnej?
Nawet jeżeli obliczymy moc, jaką powinniśmy mieć w naszej instalacji fotowoltaicznej, to wcale nie daje nam to gwarancji, że jeżeli zastosujemy taką liczbę paneli, ponieważ producent określił, jaką mają maksymalną wydajność, że będzie to wystarczające. Dzieje się tak między innymi dlatego, że panele fotowoltaiczne w zależności od tego, w którym kierunku do słońca będą zwrócone oraz pod jakim kątem, będą produkować różną ilość energii elektrycznej. Do tego można doliczyć dodatkowo zacienienie lub częściowe zacienieni paneli fotowoltaicznych. Może się okazać, że te panele produkują tylko 50% mocy znamionowej. Nie oznacza to oczywiście, że taka instalacja fotowoltaiczna nie będzie opłacalna, ale po prostu wtedy, kiedy projektujemy instalację fotowoltaiczną, musimy to uwzględnić.
Polecamy uwadze:
Jak to w ogóle działa?
Wiele osób, kiedy wylicza moc instalacji fotowoltaicznej, to wyobraża sobie taką sytuację, że ma dom, który jest cały czas zasilany z paneli fotowoltaicznych. Oczywiście jest to niemożliwe, chociażby z tego powodu, że panele fotowoltaiczne w nocy nie produkują energii elektrycznej i gdybyśmy tylko i wyłącznie chcieli jechać na własnym prądzie, to przez pół roku nie mielibyśmy prądu w ogóle. Działa to na takiej zasadzie, że nasze panele są wpięte do krajowej sieci energetycznej i zawsze wtedy, kiedy produkujemy więcej, prądu niż potrzebujemy, to nadwyżkę energii elektrycznej oddajemy do sieci krajowej. Kiedy mamy niedobory, pobieramy za darmo prąd z sieci energetycznej. Dlatego, to jeżeli budujemy instalację fotowoltaiczną, to musi ona być w stanie wyprodukować tyle prądu, ile zużyjemy w rok, a niekoniecznie musi być obliczona na to, aby nasze zapotrzebowanie zaspokoić w każdej chwili. Dzięki takiemu rozwiązaniu moc naszej instalacji może być sporo mniejsza, niż wynosi nasze maksymalne chwilowe zużycie, co jest oczywiście dużo bardziej opłacalne ekonomicznie, co również sprawia, że cała inwestycja może być dla nas opłacalna z punktu widzenia ekonomicznego.