Jak działają czujniki ruchu?

Jak działają czujniki ruchu?

Jak działają czujniki ruchu? Technologia stale się rozwija, aby ułatwić nam życie w wielu dziedzinach. Jednym z najważniejszych czynników jest nasze bezpieczeństwo. W tym celu powołano różne agencje, takie jak policja czy wojsko, które wciąż wkraczają na wyższe poziomy zaawansowania technologicznego. Jest jednak problem. Nie mogą od razu dotrzeć na konkretne miejsce przestępstwa, zwłaszcza biorąc pod uwagę różnorodność kradzieży. Często zdarza się, że przestępcom udaje się uciec i nie udaje się odnaleźć żadnego śladu.

Na szczęście wynaleziono systemy pomagające łapać tego typu ludzi. Oczywiście mówimy tutaj o systemie antykradzieżowym, który dzięki swojemu mechanizmowi działania szybciej reaguje na odpowiednie służby bezpieczeństwa. Dziś możemy je spotkać niemal wszędzie: w domach prywatnych, galeriach handlowych, muzeach, sklepach spożywczych i wielu innych miejscach. Istnieje wiele ich rodzajów, więc aby zrozumieć, jak działają, konieczne jest zidentyfikowanie problemu ze wszystkich stron. Wszystkie mają jedną wspólną cechę: obecność czujnika ruchu. Czym on jest?

Małe urządzenie, wielki cel

Czujniki ruchu to urządzenia wykrywające ruch w danym pomieszczeniu za pomocą różnych mechanizmów. Mogą to zrobić, wychwytując fale podczerwone, ultradźwięki lub mikrofale. Każda z tych metod ma inne właściwości, dlatego przy wyborze konieczne jest ogólne zrozumienie każdej z nich. Rozmawiamy o:

  • czujnik podczerwieni,
  • czujnik radarowy,
  • czujnik ultradźwiękowy.
Jak działają czujniki ruchu?

Jak działają czujniki ruchu?

Pierwszy z nich jest najbardziej popularny i należy do grupy czujników pasywnych. Odpowiadają za wykrywanie promieniowania cieplnego i na podstawie tego promieniowania rozpoznawanie, czy dany obiekt się porusza. Obiekty stacjonarne emitują inne promieniowanie niż poruszający się ludzie, co pozwala na przykład na wszczęcie alarmu. Kamery termowizyjne chyba każdemu z nas kojarzą się czy to z różnych filmów akcji czy z pracy. Czujniki podczerwieni to czujniki pasywne, które reagują na promieniowanie w zakresie dalekiej podczerwieni, dlatego istnieje wiele możliwości ich technicznej konfiguracji. Mogą posiadać obiektywy szerokokątne, co znacznie zwiększa ich zasięg działania. Jednak oprócz czujników pasywnych istnieją również czujniki aktywne, które działają zupełnie inaczej. Działają za pomocą fal elektromagnetycznych i efektu Dopplera. Zjawisko to polega na tym, że fale emitowane przez dane źródło różnią się częstotliwością i są następnie odbierane przez poruszających się względem nich ludzi. Na tej zasadzie działają ultradźwięki i radary, których szczegóły omówiono poniżej.

 

Fale zapewnią ci bezpieczeństwo

Jak sama nazwa wskazuje, czujniki ultradźwiękowe wysyłają i odbierają fale ultradźwiękowe, a następnie wykorzystują fale ultradźwiękowe do określenia, czy w pomieszczeniu znajduje się poruszający się obiekt. Dzieje się tak dzięki wspomnianemu już efektowi Dopplera. W pustym pomieszczeniu fale odbierane i nadawane mają tę samą częstotliwość, więc alarm nie zostanie uruchomiony. Jednak gdy ktoś się w nim znajduje, zmienia się częstotliwość w pomieszczeniu, więc czujnik wykrywa ruch. Czujniki radarowe wykazują podobny sposób działania, w przeciwieństwie do czujników ultradźwiękowych, które odbierają fale elektromagnetyczne. Ale czy to jedyne alarmy na rynku? Istnieją również czujniki mikrofalowe, które wykazują najwyższą dokładność w wykrywaniu ruchu. Mogą to zrobić nawet przez cienkie ściany wykonane z drewna lub szkła, więc istnieją opcje instalacji, aby złodzieje ich nie widzieli. Ponadto są całkowicie niewrażliwe na inne bodźce, takie jak temperatura, które mogłyby zakłócić ich działanie. Jeśli więc szukamy przede wszystkim najskuteczniejszego czujnika, warto zastanowić się nad czujnikiem mikrofalowym, który znajdzie dobre miejsce w wielu pomieszczeniach.

Gdzie stosuje się czujniki ruchu?

Jak już kilkakrotnie wspominaliśmy, czujniki ruchu http://talgos.pl/zwalczanie-dronow/ służą głównie do ochrony przed kradzieżą pomieszczeń, w których znajdują się kosztowności. Istnieje jednak znacznie więcej sposobów wykorzystania opisanego wynalazku. Często różne czujniki znajdują się również w samochodach. Podobnie jak pokoje chronią zawartość pokoju lub sam samochód przed kradzieżą. Czujniki ruchu są coraz częściej stosowane w systemach antywłamaniowych. W wielu mieszkaniach możemy spotkać się w instalacjach oświetleniowych. Wykrywają ruch, który uruchamia oświetlenie w danym pomieszczeniu. Ta automatyzacja oszczędza czas i pieniądze. Jeśli członek rodziny zapomni zgasić światło w danym pokoju, wyłączy się ono po ustalonym czasie. Koszt instalacji tej instalacji z czasem będzie się zmniejszał, więc może to być przydatna inwestycja. Jak widać, czujniki ruchu są obecnie bardzo popularne. Kto by pomyślał, że tak małe urządzenie może być tak przydatne?