Kremacja – godne pożegnanie zwierzęcego przyjaciela

W Polsce dostępnych jest tylko kilka krematoriów dla zwierząt, jednak stają się one coraz bardziej popularne. Właściciele pragnący pożegnać swojego ukochanego pupila w godny sposób, często decydują się na to rozwiązanie. Zatem, jak działają krematoria dla zwierząt? Kremacja – godne pożegnanie zwierzęcego przyjaciela: przeczytaj poniższy artykuł, a zrozumiesz funkcjonowanie tego specyficznego biznesu. Sam rozważysz, czy takowe przedsiębiorstwa są tylko ludzkim wymysłem, czy też opcją na honorowe pożegnanie zwierzęcego przyjaciela.

Skąd decyzja o kremacji pupila?

Gdy decydujemy się na adopcję lub zakup zwierzaka, staje się on naszym przyjacielem, a nawet członkiem rodziny. Dbamy o niego, martwimy się, a także trwamy przy nim w najgorszych chwilach. Stajemy się odpowiedzialnymi opiekunami, zapewniając mu troskę. Darzymy go ogromną miłością, a jego los nie jest nam obojętny. Ta niezwykła więź jest obecna aż do końca życia naszego pupila. Zatem, gdy przychodzi moment pożegnania, chcemy zrobić to w godny sposób, stąd często decyzja pada na krematorium dla zwierząt. Bliskie relacje ze zwierzakiem, powodują, że odejście jest ciężką chwilą. Pożegnanie bywa również bardzo trudne i przygnębiające, gdy weterynarze rozkładają ręce i to my sami musimy zdecydować o przerwaniu cierpienia. Robimy to z miłości i pragnienia zakończenia bólu. Często pojawiają się w nas wyrzuty sumienia, choć robiliśmy dla ukochanego przyjaciela wszystko, co w naszej mocy.

Jak wygląda kremacja zwierząt?

W większości krematoriów dla zwierząt dostępne są dwie opcje pożegnania: kremacja indywidualne lub kremacja grupowa. W przypadku pierwszej, spopielane jest tylko jedno zwierzę. Wykonywane jest to w specjalnym piecu, w kremacyjnej komorze. Długość procesu zależy od wielkości zwierzęcia, jednak zawsze trwa od jednej do czterech godzin. Wszystkie prochy zostaną odpowiednio zebrane, a następnie umieszczone, w wybranej przez właściciela, urnie. Spopieleniu ulega tylko ciało, bez dodatkowych rzeczy, takich jak obroża, ulubiona zabawka czy kocyk. Krematoria dla zwierząt zezwalają na obecność właściciela podczas pożegnania. Zakończona kremacja zostaje zwieńczona wręczeniem urny oraz certyfikatu, na którym przedstawiona jest data kremacji zwierzęcia oraz podpis, osoby wykonującej dany proces i dbającej o jego odpowiedni przebieg. Niektóre firmy zajmujące się kremacją, oferują nagranie wydarzenia, jeśli właściciel nie może uczestniczyć w pożegnaniu. Zwykle nie są pobierane opłaty za przechowywanie zwierzęcia w chłodni przed wykonaniem kremacji.

Drugą opcją jest kremacja wspólna, podczas której spopielane są ciała kilku zwierząt. Każde z nich jest anonimowe. W wielu firmach nie istnieje możliwość uzyskania prochów zwierząt. Niektóre krematoria dla zwierząt oferują uzyskanie symbolicznej ilości spopielonych ciał. Opcja grupowa jest zdecydowanie tańsza, jednak jest rzadziej wybierana.

Ceny kremacji zwierząt

Zatem, ile może kosztować godne pożegnanie ukochanego pupila? Najtańsze opcje oferowane są dla kremacji zbiorowych, gdzie właściciel nie otrzymuje prochów swojego zwierzęcia. Główną kwestią jest również waga. Małe zwierzę, ważące do 10 kilogramów, może zostać skremowane w cenie około 120 złotych. Im wyższa waga, tym wyższe koszty. Jeśli jednak właściciel decyduje się na kremację indywidualną, musimy liczyć z dużo większymi kosztami. Spalenie indywidualne waha się od 600 zł nawet do 1000 zł (w przypadku zwierząt ważących więcej niż 60 kg). Pamiętajmy jednak, że wiele krematoriów dla zwierząt, nie zawiera w cenie kremacji urny, więc również ją musimy doliczyć do wydatków. Ceny urn są różne, jednak najbardziej popularne zaczynają się od kwoty 100 zł. Warto dodać, że zaletą znacznej części firm, jest fakt, iż odbierają zwłoki, jeśli znajdują się w promieniu do 50 km. Dodatkowo, jeśli pies służył w wojsku, policji, bądź innych służbach porządku publicznego, znaczna część przedsiębiorstw zapewnia spore zniżki. Natomiast w wielu krematoriach dla zwierząt, psy przewodnicy są spopielane bez żadnych opłat.

Dodatkowo, wiele przedsiębiorstw tego rodzaju, oferuje możliwości zakupu ozdobnych urn, czy też wstawiony w okazjonalną ramkę odcisków łapy lub zdjęcia pupila. Pewne krematorium, daje możliwość otrzymania wisiorka żywicznego, w którym zatopione jest DNA zwierzęcia. Jest to jednak zdecydowanie najdroższy wybór, bo jego cena sięga aż 1200 zł. Jednak miłość do pupila często nie pozostawia wątpliwości, czy warto zainwestować w takie pamiątki.

Miłość do zwierzęcia warta każdych pieniędzy?

Smutek, żal i ból po stracie bliskich, powoduje, że cała reszta świata staje się dla nas nieistotna. Zwierzęta często są dla nas bliższe, niż ludzie. Zwykle są wiernymi kompanami przez całe swoje życie. Odczuwają nasze smutki, tęsknią za nami, a gdy potrzebujemy, leżą koło nas wiernie. To wszystko sprawia, że ból po ich stracie skutkuje zatraceniem sensu życia. Często ludzie decydują się na kremowanie pupila i godne pożegnanie, żeby podziękować mu za to, co robił przez całe swoje życie. Rzeczywiście, korzystanie z usług krematorium dla zwierząt jest kosztowne, jednak czy stworzenie, które zrobiło dla nas tyle dobrego i dało nam tyle miłości, nie jest tego warte? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć indywidualnie, ponieważ dla każdego z nas, śmierć i ostatnie pożegnanie znaczy co innego i ma inną wartość. Zatem, jeśli poczujesz spokój ducha, gdy pożegnasz swojego pupila w najlepszy z możliwych sposobów, nie powinieneś się nad tym zastanawiać. Poszukaj odpowiedniego krematorium dla zwierząt i pożegnaj się ze swoim najlepszym przyjacielem w sposób, jaki na to zasługuje.