Rola kwasu glikolowego w kosmetykach

Rola kwasu glikolowego w kosmetykach

Rola kwasu glikolowego w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Młodość jest ulotna i jest to bezwarunkowy naturalny proces zmian zachodzących w organizmie wraz z wiekiem, dlatego powinniśmy o siebie dbać. Jeśli jednak czegoś w przyrodzie nie da się zatrzymać, można to spowolnić. Monitorowanie stanu skóry i pielęgnacja w zależności od rodzaju i potrzeb skóry już od najmłodszych lat może zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się komórek i przedłużać piękno i świeżość skóry.

Kosmetyki pielęgnacyjne zawierające kwasy mają za zadanie nawilżać i odżywiać skórę, regenerować ją oraz wygładzić, odświeżyć i uelastycznić. Kwas glikolowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce: preparatach profesjonalnych i kosmetykach do samodzielnej pielęgnacji skóry.

Dobroczynne właściwości kwasu glikolowego w kosmetykach pielęgnacyjnych

Ze względu na swoje unikalne właściwości kwas glikolowy jest skutecznie stosowany w wielu produktach kosmetycznych, ponieważ powoduje:

  • szybkie oczyszczanie: kwas glikolowy rozpuszcza i usuwa martwe cząsteczki naskórka z górnej warstwy skóry, jednocześnie oczyszczając pory z nadmiaru sebum.
  • delikatnie wygładza i przywraca blask: kwas glikolowy pomaga redukować plamy starcze, piegi i inne objawy skórne oraz wyrównuje ogólny koloryt skóry.
  • odnowa: Kwas stymuluje proces odnowy i regeneracji komórek skóry, powodując wzrost produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego.

Rola kwasu glikolowego w kosmetykach do pielęgnacji skóry

Kwas glikolowy stosowany jest w kosmetykach pielęgnacyjnych do różnych rodzajów skóry i pełni kilka ważnych funkcji:

  • pielęgnuje cerę tłustą i problematyczną
  • pomaga leczyć trądzik
  • służy do naprawy blizn potrądzikowych
  • do pielęgnacji starzejącej się skóry
  • jest składnikiem produktów wybielających
  • służy do profesjonalnego peelingu.

Korzyści kwasu glikolowego dla skóry

Rola kwasu glikolowego w kosmetykach

Rola kwasu glikolowego w kosmetykach

Ze względu na szybkie zmiany w skórze i pozytywne działanie kwasu glikolowego zyskał uznanie producentów kosmetyków do pielęgnacji skóry. Używając takich kosmetyków do codziennej pielęgnacji, mogą skutecznie wnikać w skórę, dzięki czemu można usunąć martwe komórki i uzyskać nowe.

Doskonałe efekty daje regularne stosowanie kosmetyków do cery starzejącej się i tłustej, charakteryzującej się nadmiernym zagęszczeniem warstwy rogowej naskórka, co prowadzi do spowolnienia odnowy komórkowej. W takim przypadku skóra musi być sztucznie stymulowana, z czym doskonale radzi sobie kwas glikolowy. Kwas ten pozwoli pozbyć się nieestetycznych efektów ziemistej cery oraz skutecznie wygładzi cerę poprzez złuszczanie. Dodatkowo zmniejsza zawartość tłuszczu dzięki odpływowi sebum.

Jak kwas glikolowy działa na skórę?

Po wchłonięciu przez skórę kwas glikolowy obniża pH i otwiera drogę do tworzenia nowych, młodzieńczych komórek. Zrekonstruowana skóra jest odmłodzona i promienna. To stare komórki pozostawione na powierzchni powodują szare odcienie twarzy. Szara, szorstka cera i rozszerzone pory to najczęstsze oznaki starzenia się skóry. Na skórze twarzy kwas glikolowy działa jak rozpuszczalnik. Rozrywa wiązania między obumierającymi łuskami naskórka, stymulując w ten sposób aktywne złuszczanie starych cząstek i tworzenie nowych, młodych i aktywnych komórek. Te właściwości kwasu glikolowego mają wielorakie zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry.

Polecamy uwadze:

Oczyszczanie skóry kosmetykami zawierającymi kwas glikolowy

Kwas glikolowy, powszechnie występujący w produktach do oczyszczania skóry, odpowiada za usuwanie sebum, odblokowywanie porów oraz pobudzanie odnowy i regeneracji komórek skóry. Na głębokim poziomie uruchamia szereg procesów odnowy i regeneracji skóry. W wielu zabiegach kosmetycznych na starzejącą się skórę kwas glikolowy stymuluje produkcję kolagenu, który odbudowuje kolagen.

Rodzaje kwasu glikolowego w kosmetykach do pielęgnacji skóry

Najczęściej kwas glikolowy występuje w:

  • tonik wspomagający proces odnowy komórkowej
  • krem na dzień i na noc do delikatnej pielęgnacji cery tłustej i starzejącej się, dokładnie oczyszcza pory i wspomaga pracę gruczołów potowych.
  • maski: Tutaj kwas glikolowy często łączy się ze składnikami oczyszczającymi i nawilżającymi
  • peelingi, jako złuszczanie kwasowe i mechaniczne, często stosuje się w połączeniu w celu dokładnego oczyszczenia i odnowy.
  • serum i inne formy aktywne – stosowane w pielęgnacji skóry starzejącej się w celu usunięcia przebarwień i innych oznak starzenia.

Podsumowanie

Kwas glikolowy jest związkiem organicznym należącym do klasy kwasów owocowych. Może być pochodzenia roślinnego lub syntetycznego. Obie formy są z powodzeniem stosowane w kosmetyce. Podobnie jak inne kwasy AHA, kwas glikolowy wspomaga aktywną odnowę i wygładzenie skóry. Jednak ze względu na niską kwasowość i niską masę cząsteczkową jest kwasem, który dobrze wnika w górne warstwy skóry. Kwas glikolowy powoduje natychmiastową reakcję, dlatego stał się jednym z najczęściej stosowanych składników kosmetyków do pielęgnacji skóry.