Rehabilitacja – jak się ubrać: osoby, które po raz pierwszy udają się na rehabilitację, mogą mieć wiele wątpliwości i pytań. Zastanawiające może być, jak należy przygotować się do wizyty u rehabilitanta. Jak się ubrać na rehabilitację? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jaki rodzaj rehabilitacji mamy zaplanowany, ponieważ strój należy dobrać właśnie do rodzaju rehabilitacji.
O co warto zadbać przed udaniem się na rehabilitacje oprócz odpowiedniego ubioru?
Udając się na rehabilitację należy przede wszystkim zadbać o właściwy ubiór – w dalszej części artykułu przedstawiamy, co ubrać w zależności od rodzaju rehabilitacji.
Przed umówieniem się na rehabilitację warto oczywiście w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dane miejsce jest polecane przez innych pacjentów. Jeżeli rozważamy wybór konkretnego fizjoterapeuty to powinniśmy sprawdzić, jakie ma doświadczenie, wykształcenie oraz opinie. Dobrzy specjaliści będą z pewnością przez innych zachwalani, a w swoim fachu będą niezwykle wykwalifikowani i posiadający wieloletnie doświadczenie. Lepiej nie ryzykować i poszukać sprawdzonego miejsca oraz specjalistę od rehabilitacji.
Warto zwrócić uwagę również na to, co będziemy jeść przed wizytą u rehabilitanta. Warto wybrać lekkostrawny i niewielki posiłek, a poprzedzającego dnia nie jeść obfitej kolacji. Na rehabilitację należy także pojawić się najlepiej 10-15 minut przed ustaloną godzinę. W przypadku spóźnienia, to my na tym tracimy.
Rehabilitacja manualna i masaż – wygodne ubrania
W przypadku terapii manualnej oraz masażu warto wrzucić na siebie wygodne ubrania, które z łatwością będziemy mogli zdjąć. Ubrania z guzikami, zamkami czy wiązane nie są wskazane, aby nie czuć się skrępowanym i pośpieszanym, gdy fizjoterapeuta poleci nam wszystko z siebie zdjąć. Istotna jest także bielizna, ponieważ nie powinna powodować ona u nas dyskomfortu. Bielizna powinna być dla nas wygodna, tak abyśmy mogli czuć się swobodnie.
Panie natomiast nie powinny ubierać sportowych biustonoszy, ponieważ zazwyczaj zbyt mocno przylegają one do ciała i nie da się ich rozpiąć. Ponadto, zasłaniają one więcej powierzchni ciała niż standardowe biustonosze. Jeżeli rehabilitacja dotyczy części piersiowej kręgosłupa, to fizjoterapeuta powinien mieć możliwość dokładnego zbadania zasłoniętego odcinka. Tradycyjny biustonosz z łatwością się natomiast przesuwa, więc zazwyczaj nie ma konieczności jego zdejmowania.
Fizykoterapia – luźny strój czy strój kąpielowy?
Jeżeli nasza rehabilitacja opiera się na fizykoterapii, to powinniśmy mieć wygodny i luźny strój, który pozwala na łatwy dostęp do chorobowo zmienionej okolicy. Warto ubrać na przykład cienkie spodnie sportowe i t-shirt oraz łatwą do zdjęcia bluzę. W przypadku wodolecznictwa powinno się posiadać strój kąpielowy, ręcznik oraz klapki.
Warto wspomnieć, iż nie wszystkie zabiegi fizykoterapeutyczne wymagają odkrywania ciała. Mowa tu na przykład o zabiegach wykorzystujących pole magnetyczne. W przypadku takich zabiegów nie można mieć na sobie żadnych metalowych elementów. W przypadku jonoforezy lub fonoforezy należy wziąć ze sobą przypisany lek, a na elektroterapię należy mieć 2 lub 4 gazy jałowe.
Kinezyterapia – typowo na sportowo
Jeżeli nasza rehabilitacja opiera się na kinezyterapii, to powinniśmy ubrać się w strój sportowy. Dlaczego? Jest to ważne z tego względu, aby nasze ruchy nie były skrępowane. Podczas kinezyterapii należy wykonywać polecenia terapeuty, zatem nic nie powinno krępować naszych ruchów. Warto także zadbać o buty na zmianę do ćwiczeń na sali gimnastycznej oraz butelkę wody. Zabranie ze sobą ręcznika to również bardzo istotna kwestia, tak samo jak pamiętanie o rzeczach niezbędnych do prysznica.
Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty najczęściej wiąże się z niepotrzebnym stresem. Po trafieniu na specjalistę w dziedzinie fizjoterapii nie trzeba się jednak martwić, ponieważ z pewnością rozjaśni on wszelkie nasze wątpliwości i wszystko wytłumaczy. Fizjoterapeuta rozpoczyna konsultacje najczęściej od szczegółowego wywiadu.
Dlaczego na rehabilitację niezbędny jest odpowiedni strój?
Luźny i wygodny strój na rehabilitacje, niezależnie od jej rodzaju, jest bardzo ważny, ponieważ nieodpowiedni strój może przede wszystkim utrudniać dostęp do miejsc urazu. Wygodna bielizna pozwala natomiast poczuć komfort i wygodę, bez uczucia wstydu. Fizjoterapeuta jest od tego, aby nam pomóc, nie powinniśmy zatem obawiać się opinii fizjoterapeuty. Tak jak wspomnieliśmy, najważniejszą zasadą odnośnie ubioru na rehabilitacje jest dobór odzieży do rodzaju rehabilitacji.
Przed zabiegami nie powinno się także używać kremów oraz balsamów do ciała. Ciało będzie śliskie i nie będzie to ułatwiać przebiegu zabieg, a będzie więc go utrudniać. Ciało będzie śliskie i będzie konieczne pozbycie się nadmiaru kosmetyków. Warto pamiętać również o zabraniu ze sobą akcesoriów, takich jak ręcznik czy klapki. Czasami może okazać się też konieczne wzięcie prysznica, zwłaszcza jeśli zabieg będzie wykonywany po całym dniu pracy.