Płytki podłogowe imitujące drewno to ostatnio jeden z wiodących trendów, jednak odpowiednie dopasowanie ich do wnętrza może nastręczać pewnych trudności, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń o charakterze użytkowym, ale ograniczonych małą powierzchnia. Jak położyć płytki drewnopodobne w małej łazience?
Jakie są zalety płytek drewnopodobnych?
Płytki imitujące drewno to znakomite rozwiązanie dla tych z nas, którzy lubią cieszyć oczy przepiękną fakturą drewna, ale nie chcą rezygnować z wygody i trwałości jaką gwarantują płytki ceramiczne. Ważnym czynnikiem jest również cena. Niezależnie czy chodzi o płytki ceramiczne ścienne czy płytki podłogowe – będą one dużo tańsze niż zakup prawdziwego drewna do wyłożenia tych powierzchni. Są też dużo wygodniejsze w użytkowaniu. W przeciwieństwie do naturalnego drewna, nie wymagają szczegółowej i umiejętnej konserwacji, a do tego są bardzo łatwe do utrzymania w czystości i nie chłoną wilgoci ani zapachów. Kolejną i chyba największą zaletą jest ich ogromna wytrzymałość. Są niezwykle odporne na pęknięcia, zarysowania i z łatwością opierają się działaniu upływającego czasu. Kafelki drewnopodobne mimo upływu lat wciąż będą wyglądać jak świeżo położone.
Czy takie płytki w łazience to dobry pomysł?
Odpowiedź jest tylko jedna i bardzo prosta – tak! Mało co sprawdzi się tu tak jak płytki drewnopodobne. Łazienka to miejsce, w którym spędzamy od kilku, nawet do kilkunastu godzin tygodniowo, odwiedzamy ją rano, w ciągu dnia i wieczorem. Zasługujemy na to, by w tym czasie cieszyć się wnętrzem, które będzie nie tylko piękne, ale i przede wszystkim praktyczne. Takie wykończenie sprawdzi się też jeśli mamy w łazience system ogrzewania biegnący tuż pod naszymi stopami. Płytki na ogrzewanie podłogowe to szczególnie dobry pomysł ze względu na ich dobre przewodnictwo cieplne.
Jakiego koloru płytki wybrać do małej łazienki?
W przypadku małych pomieszczeń bardzo ważny jest odpowiedni wybór związany z kolorem ścian i podłogi. Płytki ścienne, podłogowe, a nawet te urozmaicające przestrzeń płytki ceramiczne dekoracyjne muszą mieć odpowiednią barwę, aby nie zmniejszały optycznie pomieszczenia. Choć duże znaczenie ma oświetlenie, na nim sprawa się nie kończy. Jeśli mamy w łazience duże okno, jest łatwiej, ponieważ jest w nim sporo naturalnego światła przez dużą część doby. Jeśli jednak okno jest małe lub go nie ma, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Kilka źródeł światła to lepszy wybór niż jedno. Duże lustro i jasne płytki ceramiczne drewnopodobne to kolejny krok do tego, by łazienka była pełna blasku i dzięki temu optycznie większa. Połyskliwa powierzchnia kafelków będzie odbijała światło, dając wrażenie świeżości i przestrzeni.
Płytki drewnopodobne w łazience powinny więc imitować surowiec z drzew o jasnej barwie. Jasne gatunki drewna to:
- świerk,
- brzoza,
- jesion,
- topola,
- dąb,
- cytryna.
Imitacji takiego drewna możemy więc szukać. Pamiętajmy jednak, że wybierając kafelki zamiast prawdziwego drewna, gwarantujemy sobie dużą dowolność wyboru – kolor naturalnego surowca nas w żadnym stopniu nie ogranicza. Płytki drewnopodobne występują w całej gamie barw, możemy kupić je nawet szare lub udające bielone drewno. Możliwości są nieskończone, pamiętać musimy jedynie o tym, by do małego pomieszczenia zaopatrzyć się w bardzo jasną ceramikę, która będzie pięknie odbijała światło optycznie powiększając naszą małą łazienkę. Jeśli zdecydujesz się na dwa kolory lub urozmaicisz ściany albo podłogi o płytki dekoracyjne, to pamiętaj by zmiany kolorów były subtelne. Zbyt odważne zestawienia przytłoczą małą łazienkę.
Jak położyć płytki drewnopodobne w małej łazience?
Kolejną niezwykle ważną sprawą jest dobór odpowiedniego kształtu i wielkości płytek oraz decyzja o kierunku ich położenia. Wszystko staje się proste, gdy stosujemy się do kilku zasad.
Po pierwsze, płytki muszą być duże. Prawda jest taka, że im większe – tym lepsze. To właśnie ich duża powierzchnia będzie działała na korzyść małej łazienki sprawiając, że pomieszczenie wyda się dużo bardziej przestrzenne niż jest w rzeczywistości.
Po drugie, aby jeszcze wzmocnić efekt, warto zdecydować się na płytki ceramiczne podłogowe dokładnie takie same, jak te, które położymy na ścianach. Takie neutralne, modnie monochromatyczne tło nada się świetnie do tego, by wyeksponować mocne akcenty typu meble lub dodatki. Odciągną one uwagę od niepokaźnej przestrzeni jaką zajmuje nasza łazienka.
Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiedniej fugi. W innych wypadkach możemy puścić wodze fantazji, ale jeśli układamy płytki w małej łazience, musimy dobrać spoiwo w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru drewna, jakie imitują nasze kafelki. Unikniemy w ten sposób wrażenia nieestetycznego i przytłaczającego poszatkowania przestrzeni.
Niemniej ważne jest to w jakim kierunku ułożymy płytki. Mała łazienka to nie jest miejsce na eksperymenty z układaniem ich po skosie lub układaniem w fantazyjne wzory. Płytki powinny być duże i prostokątne, układające się w równoległe wzory, które dzięki swojej symetrii optycznie powiększą przestrzeń. Warto zostawić też fragment ściany tuż pod sufitem pusty i zamalować go na kolor jaki położymy na sufit właśnie. Dzięki temu łazienka wyda się dużo wyższa.