Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci – nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnego krajobrazu miejskiego bez placów zabaw dla dzieci. A ostatnio architekci i projektanci przywiązują coraz większą wagę do zagospodarowania tych przestrzeni, ponieważ środowisko architektoniczne znacznie bardziej wpływa na dzieci niż na dorosłych.

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci?

Przy wyborze terytorium należy kierować się bezpieczeństwem dzieci i wygodą dla rodziców. Plac zabaw dla dzieci powinien znajdować się jak najdalej od budynków gospodarczych i w bezpośrednim polu widzenia rodziców. Miejsce powinno być dobrze oświetlone, ale zaprojektowane w taki sposób, aby w ciągu dnia pozostawało na kilka godzin w cieniu.

Bardzo ważne i pożądane jest zwracanie uwagi na kierunek wiatru i próba ochrony pola zabawy przed przeciągami za pomocą żywopłotu lub innej konstrukcji wykonanej z bezpiecznych materiałów. Wraz z rozwojem psychologii dziecięcej w drugiej połowie XX wieku zmieniło się również podejście do projektowania placów zabaw. Popularne stały się niezwykłe, artystyczne place zabaw wypełnione znanymi dziecku baśniowymi obrazami, rozbudzającymi dziecięcą wyobraźnię i pomysłowe myślenie. Dlatego tak popularne są dziś wielopoziomowe kompleksy zabawowe w postaci bajecznych zamków czy statków, w tym wiele schodów, mostów, zjeżdżalni, włazów, ścieżek linowych.

Cechy architektury dziecięcej

We współczesnych miastach ze stresem borykają się nie tylko dorośli, ale także dzieci, a te ostatnie reagują znacznie ostrzej. Dlatego dzieci szczególnie potrzebują przestrzeni, w których będą czuły się wygodnie, elementy wyposażenia placu zabaw wzbudzą ich zainteresowanie, a co najważniejsze będą bezpieczne do zabawy, komunikacji i spędzania wolnego czasu. Jednak ze względu na wiek wielu dzieciom trudno jest skoncentrować się przez długi czas na jednej czynności lub przedmiocie, a im więcej możliwości wyboru zajęć i scenariuszy zabaw daje plac zabaw, tym lepiej.

Mając to na uwadze, producenci wyposażenia placów zabaw, produkują ciekawe elementy takich placów. W szczególności popularne są: huśtawki, drabinki, zjeżdżalnie, kompleksy zabaw, tory przeszkód, domki, piaskownice, karuzele, dzięki połączeniu których architekt uzyskuje możliwość stworzenia wielofunkcyjnego kompleksu w tym samym stylu. Jednocześnie należy uwzględniać potrzeby dzieci w różnym wieku i temperamentach w jednym miejscu. Ale wielofunkcyjność to tylko jeden z trendów w tworzeniu nowoczesnych placów zabaw dla dzieci.

Projekty placów zabaw dla dzieci

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci

Jak zaprojektować plac zabaw dla dzieci

Zmienia się również kolorystyka nowoczesnych placów zabaw. Wyraziste odcienie zostają zastąpione spokojniejszymi, naturalnymi. Trend ten opiera się na badaniach urbanistów, którzy uważają środowisko naturalne za najlepsze miejsce do dziecięcych zabaw. Na miejskich placach zabaw problem ten rozwiązuje się nie tylko dzięki kolorowi, ale także dzięki materiałom przyjaznym dla środowiska. Wyposażenie placu zabaw może być wykonane z drewna o naturalnej fakturze i metalu. Taki materiał został wybrany nie tylko ze względu na jego właściwości estetyczne i przyjazność dla środowiska, ale jest również bardzo trwały, co dotyczy szczególnie sprzętu do zabaw. Ale tutaj bardzo ważne jest, aby materiał pasował do ogólnej koncepcji projektu. 

Jeśli mówimy o obszarze placu zabaw, należy wziąć pod uwagę wymiary wszystkich znajdujących się na nim elementów oraz odległość do ich bezpiecznego funkcjonowania. Na przykład przed niektórymi schodami, zjeżdżalniami powinien znajdować się mały pas startowy. Wokół dynamicznych elementów kompleksu dziecięcego (huśtawki, karuzele) konieczne jest zapewnienie strefy bezpieczeństwa o szerokości co najmniej 2 metrów.

Technologia budowy placów zabaw dla dzieci

Terytorium, na którym ma być zorganizowany plac zabaw, musi najpierw zostać zbadane pod kątem obecności w ziemi ostrych przedmiotów. Następnie trzeba upewnić się, że w pobliżu i na terenie placu zabaw nie ma roślin niebezpiecznych dla życia i zdrowia dziecka. Ta kategoria obejmuje rośliny wydzielające toksyczne zapachy, zioła i krzewy z trującym sokiem lub owocami (konwalia, cis), kwiaty z ostrymi cierniami itp.

Miejsce na plac zabaw musi być wypoziomowane, aby nie było dziur ani wybojów. Jako podłoże najlepszą opcją byłby trawnik. Jeśli to możliwe, warto wybrać odmiany odporne na deptanie. Można również użyć sztucznych materiałów (powłoka gumowa) lub sięgnąć po żywą trawę. Jeśli z jakiegoś powodu nie można zasiać trawnika specjalnymi mieszankami, wystarczy przyciąć istniejącą trawę i upewnić się, że w trawie nie ma cierni i psiankowatych z trującymi owocami.

Piaskownica jest niezbędnym elementem dla dziecka poniżej 7 roku życia. Istnieje wiele opcji tworzenia piaskownic. Boki mogą być zbudowane z prawie wszystkiego: z desek, gumowych kół, drewna, cegieł itp. Piasek musi być czysty, żeby z czasem nie mieszał się z podłożem, można pod nim układać geowłókniny. Warto od razu zapewnić pokrowiec, aby chronić piaskownicę dla dzieci przed deszczem i wizytami zwierząt.

Podczas konstruowania huśtawki należy zachować ostrożność, aby bezpiecznie zamocować punkty mocowania. Zjeżdżalnia to również bardzo popularny element na placu zabaw. Samo zbudowanie jej jest jednak dość trudne, ponieważ trzeba osiągnąć idealną gładkość. Dlatego ten projekt i wykonanie lepiej powierzyć profesjonalistom.